Ilustrační foto: Accent TV / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Accent TV / Wikimedia Commons

Zahraniční

DEMONSTRACE: V Moldavsku se protestuje proti prozápadní vládě

Demonstranti v hlavním městě Moldavska Kišiněvě obklopili vládní budovy a požadovali rezignaci vlády a vypsání nových voleb, jak uvádí tisková agentura RIA Novosti. Mezi demonstranty a budovu, ve které sídlí vláda byl postaven policejní kordon.

Protestující prohlásili, že vláda byla obklopena symbolicky. “To znamená, že demonstranti vyjádřili nespokojenost s nelegitimní vládou”, řekl jeden z účastníků. Policie označila protest za klidný a uvedla, že situace je pod její kontrolou.

Ze státní pokladny se ztratila miliarda dolarů

Protesty v Moldavsku probíhají už několik měsíců a snaží se o svržení prozápadní a proamerické vlády premiéra s česky znějícím jménem Pavla Filipa. Důvodem protestů je rozkrádání státních financí ze strany vládní garnitury, kdy se měla ze státní pokladny “ztratit” 1 miliarda amerických dolarů, což je pro tuto chudou 4-milionovou zemi až 12% jejího ročního HDP.

Vláda podporovaná USA a pod vlivem oligarchů

Současná vláda, která se dostala k moci “parlamentním pučem” v lednu tohoto roku a podporuje ji méně než 10% obyvatel, je zcela pod vlivem místních oligarchů. “Bez podpory velvyslanectví USA by se tato protilidová vláda nemohla déle udržet u moci”, prohlásil opoziční politik Igor Tuljantsev.

Vláda chce za každou cenu zabránit novým volbám, v rámci kterých by se mohly dostat k moci síly nepohodlné Západu. Současný režim chce dále ve spolupráci s Rumunskem vypudit ruské mírové síly z Podněstří a vstoupit do NATO.

Rudolf Hruboň