Těžkooděnci Policie ČR před Krajským úřadem Ústeckého kraje; Foto: Facebook / Zbyněk Linhart

Těžkooděnci Policie ČR před Krajským úřadem Ústeckého kraje; Foto: Facebook / Zbyněk Linhart

Domácí

PROTEST: Lidé demonstrovali za záchranu nemocnice v Rumburku

Jako nedobytná pevnost vypadala budova Krajského úřadu Ústeckého kraje v Ústí nad Labem. Ve středu se před ní s transparenty a maketami černých rakví sešlo zhruba 200 lidí, kteří přijeli nejen z Rumburku, aby dali hejtmanovi na vědomí, že kraj by měl zachránit Lužickou nemocnici.

Politici demonstrující ignorovali

Až ze Šluknovského výběžku přijeli lidé demonstrovat za rumburskou Lužickou nemocnici do krajského města. Před Krajským úřadem Ústeckého kraje hlasitě chtěli sdělit politické reprezentaci kraje v čele s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), aby se usilovně zajímala o zajištění akutní zdravotní péče v nejsevernější části kraje i Česka. Avšak marně. Nikdo z krajských politiků či úředníků k protestujícím nepřišel. Naopak hlavní vchod úřednické budovy v centru Ústí nad Labem hlídal kordon policistů a připraveni zasáhnout byli i těžkooděnci.

Foto: Facebook / Zbyněk Linhart

Dluh 52 milionů

Město Rumburk, které je vlastníkem nemocnice, není zatím schopno se s krajem dohodnout. Obyvatelé i tamní politická reprezentace žádají, aby nemocnici převzala Krajská zdravotní. Ta sdružuje pět nemocnic v Ústí nad Labem, Děčíně, Teplicích, Mostě a Chomutově. Podle pořadatele ústecké demonstrace Martina Horáka “dluh 52 milionů, který všichni chtějí, aby zaplatil Rumburk, nebyl způsoben pouze vedením nemocnice.” Ten dále uvedl, že z největší části na dluhu mají podíl zdravotní pojišťovny a úhradová vyhláška ministerstva zdravotnictví. Aby Krajská zdravotní převzala rumburskou nemocnici, apeloval i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Zastupitelé města Rumburk mají o uhrazení dluhu nemocnice a její další budoucnosti jednat v úterý 9. července 2019.

Rudolf Hruboň