Nová hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková; Foto: Profil Petry Peckové na sociální síti

Nová hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková; Foto: Profil Petry Peckové na sociální síti

Domácí

PROFIL: Bude nová středočeská hejtmanka jen loutkou v rukou kmotrů?

Vypadá to, že ve středních Čechách už je jasno. Zklamaný Martin Kupka z ODS musel souhlasit s tím, že hejtmankou se místo něj stane jeho koaliční kolegyně za hnutí Starostové a nezávislí, dosud málo veřejně známá Petra Pecková.

Bývalá novinářka

Vystudovala Akademické gymnázium ve Štěpánské ulici v Praze a poté Vyšší odbornou školu publicistiky v roce 1998. Vysokoškolské vzdělání získala na Masarykově univerzitě v Brně, kde vystudovala obory žurnalistika a politologie a na Karlově univerzita v Praze studiem oboru Veřejná a sociální politika. Od roku 1996 působila v televizi Nova v redakci zpravodajství a publicistiky. Jako reportérka a později i scenáristka a režisérka se podílela na tvorbě pořadů Občanské judo, Na vlastní oči, Zálety, Áčko či Víkend. Od roku 2011 do roku 2014 spolupracovala také na tvorbě pořadů Krotitelé dluhů a Tísňová linka pro Českou televizi a TV Barrandov.

Zpočátku za ODS

Petra Pecková je typický politický turista, který vždy využije ten politický subjekt, který je na vzestupu. Drží si ale status formálně nezávislé osoby, neboť členkou některé ze stran, za které kandiduje, se nikdy nestala. V komunálních volbách v roce 2010 byla zvolena jako nestraník za ODS zastupitelkou města Mnichovice, a to z pozice lídryně kandidátky. V listopadu 2010 se stala 1. místostarostkou města. Mandát zastupitelky města obhájila ve volbách v roce 2014, když už kandidovala jako lídryně nového uskupení “Mnichovice – město na Vaší straně”. Celá kandidátka získala 38,11 % a dne 5. listopadu 2014 byla Pecková zvolena starostkou Mnichovic.

Přechod ke STAN

Ve volbách v roce 2018 opět vedla kandidátku uskupení “Mnichovice – město na Vaší straně” (tentokrát jako nestraník už za hnutí STAN), aby byla v listopadu 2018 byla opět zvolena starostkou města. Od roku 2016 je registrovaným příznivcem hnutí STAN, v tomtéž roce neúspěšně kandidovala jako nestraník za toto hnutí v krajských volbách ve Středočeském kraji. Jako nestraník za hnutí STAN kandidovala též ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 ve Středočeském kraji, ale zvolena nebyla. V krajských volbách v letošním roce byla opět z pozice nestraníka za hnutí STAN lídryní společné kandidátky hnutí STAN, KDU-ČSL a SNK ED ve Středočeském kraji.

Loutka v rukou kmotrů?

Za Petrou Peckovou stojí řada nedočkavých podnikatelů a politických investorů, kteří chtějí brzy zhodnotit své investice do hnutí STAN a osobně do nové hejtmanky. Lze očekávat, že jména firem, které věnovaly hnutí největší dary (viz ZDE) se budou postupně objevovat v zakázkách zadávaných Středočeským krajem. Svůj díl “lizu” budou chtít i kolegové z ODS, kteří se museli celé dlouhé 4 roky postit. Petra Pecková je zcela nepochybně jen pěkně vypadající blondýnou, která bude mít za úkol odříkávat fráze o demokracii a spolupráci a zakrývat přitom skutečný cíl nové koalice a to je “pustit žilou” veřejným financím určeným pro Středočeský kraj. Až to voliči po dalších čtyřech letech pochopí, bude kraj chudší opět o několik miliard korun.

Zdroj: Wikipedia.org

Rudolf Hruboň