Elektromobil Škoda Enyaq; Foto: Ssu / Wikimedia Commons

Elektromobil Škoda Enyaq; Foto: Ssu / Wikimedia Commons

Domácí

PRODEJE ŠKODY AUTO padají už na všech trzích. Nadále má zákaz v Bělorusku

Prodeje Škody Auto se již propadají na všech jejich významných trzích. Po debaklu v Číně (viz ZDE) klesají její prodeje strmě dolů i v tuzemsku. Nyní přišla další špatná zpráva – zákaz prodejů v Bělorusku byl prodloužen do května příštího roku.

Nejhorší výsledky od roku 2007

Prodeje mladoboleslavské automobilky se v tuzemsku v říjnu propadly o hrozivých 38,4 procenta na pouhých 3 760 vozů. Škoda se tak již pomalu musí bát o trůn, nikoliv však kvůli Volkswagenu. Ani tomu se nedaří, jakkoliv ne až tak dramaticky (-18 %). Místo toho je jasnou tuzemskou dvojkou Hyundai, který si dokonce meziročně o téměř 15 procent polepšil. V říjnu tak Korejci prodali 1 417 aut, přičemž daný úspěch ještě pojistila čtvrtá Kia s 770 vozy a 1,3procentním zlepšením. Je přitom jasné, že tento stav není dán primárně nezájmem zákazníků, ale nedostatkem nových aut.

Zákaz v Bělorusku prodloužen

Když se do byznysu plete politika, je to vždy špatně. Ukázalo se to opět letos na jaře, když Škoda Auto jako tradiční sponzor mistrovství světa v ledním hokeji pohrozila, že pokud se bude světový šampionát konat v Bělorusku, mistrovství sponzorovat nebude. Odveta na sebe dlouho nenechala čekat, když byl obratem zakázán prodej nových automobilů Škoda na běloruském trhu. Škoda naivně doufala, že po vypršení zákazu 4. listopadu bude prodej obnoven. Bohužel ale přišla špatná zpráva, když běloruský prezident Alexander Lukašenko zákaz o půl roku prodloužil.

Zpracoval Rudolf Hruboň