Ren Zhengfei, zakladatel firmy Huawei; Reprofoto: YouTube.com

Ren Zhengfei, zakladatel firmy Huawei; Reprofoto: YouTube.com

Zahraniční

“Problémy jsme předvídali již dříve”, prohlásil zakladatel HUAWEI

Zakladatel čínské firmy Huawei Ren Zhengfei poskytl po letech mediálního mlčení v poslední době několik rozhovorů, ve kterých se vyjadřuje k aktuální kampani vedené vůči jeho společnosti. Jeden z nich poskytl čínskému listu The South China Morning Post (viz ZDE).

Problémy jsme předvídali již před lety

V rozhovoru s reportéry tento týden prohlásil 74letý zakladatel, že Huawei předvídal narůstající podezření na bezpečnost jeho výrobků pro telekomunikační sítě. Už před více než deseti lety jsme očekávali, že bychom mohli čelit takovým problémům, jaké dnes vidíme a připravovali jsme se na ně, řekl ve čtvrtek v centrále společnosti v Shenzhenu. “Tyto problémy nás ovlivní, ale dopad nebude příliš velký a nebude to velký problém”, dodal.

Huawei čelí mezinárodní kampani

Huawei čelí rostoucímu tlaku západních zemí, zejména USA, kde ji někteří politici považují za pomocníka čínské vlády. Kampaň se dostala do osobní roviny, když byla v Kanadě zatčena finanční ředitelka a dcera zakladatele firmy Meng Wanzhou, kde čelí případnému vydání do USA za údajné  podvody a porušení sankcí vůči Íránu. Další země, jako např. Británie, Německo, Austrálie, Nový Zéland a Kanada buďto zakázaly, nebo přezkoumají, zda povolí zařízení Huawei pro své telekomunikační sítě. Ren označil antagonismus vůči Huawei v USA jako něco, co vytváří menší část politiků a co nereprezentuje názor širší americké společnosti.

Jsme lepší než konkurence

Ren dále prohlásil, že se o budoucnost své firmy nebojí, protože alternativou k nákupu od společnosti Huawei je vybudování velmi drahých 5G sítí. “Všude na světě, kde je nízká hustota osídlení, potřebují lidé naše výrobky, pokud chtějí sledovat televizní vysílání s vysokým rozlišením a nebo pokud potřebují vše, co vyžaduje rychlé připojení k internetu,” uvedl Ren novinářům. “Jsme si jistí, že naše produkty jsou mnohem lepší než výrobky konkurence … a [zákazníci] mají všechny důvody si je koupit”, dodal.

Čínská podnikatelská legenda

Ren Zhengfei, syn učitelů a přeživší velký hladomor v Číně v letech 1958 a 1961, založil v roce 1987 Huawei s kapitálem 21 000 juanů (necelých 70 tisíc českých korun). Očekává, že roční obrat soukromé společnosti bude v tomto roce kolem 125 miliard USD, což je založeno na odhadu pomalejšího tempa růstu “ne více než 20 procent”. Společnost hodlá investovat jen v letošním roce 15-20 miliard amerických dolarů do výzkumu a vývoje. Za pět let by naše roční prodeje mohly být více než dvakrát vyšší než jsou dnes,” uzavřel Ren.

Rudolf Hruboň