Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg; Foto: Repro YouTube

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

Pro NATO je Turecko, přes AGRESI vůči Sýrii, stále „silný a důležitý“ SPOJENEC

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg dnes na tiskové konferenci neodpověděl na otázku, jak bude reagovat aliance v případě sankcí USA proti Turecku, a řekl pouze, že Ankara zůstává v očích aliance důležitým a blízkým spojencem.

Turecko je velmoc v regionu

Stoltenberg uskutečnil v pátek jednání v Turecku. Jedna z otázek na tiskové konferenci byla věnována hrozbám amerických senátorů, že vyhlásí sankce proti Ankaře kvůli operaci na severu Sýrie. „Myslím, že nebude správné, pokud začnu spekulovat o hypotetických situacích. Mohu říci, že Turecko je silný a blízký spojenec NATO, důležitý pro naši kolektivní obranu a společné mise včetně boje s terorismem,“ řekl novinářům. Stoltenberg dodal, že mezi NATO a Tureckem jsou „hluboké vztahy budované po celá desetiletí“ a aliance prý „podporuje Turecko obrannými raketovými systémy“Podporujeme také Turecko zvýšenou přítomností ve vzduchu a na moři. Během těchto let NATO investovalo více než 5 miliard dolarů do vojenských objektů v Turecku, včetně důležité infrastruktury, takové, jako jsou vojenské námořní základny a radiolokační stanice“, uvedl. Řekl také, že „Turecko je velmoc v tomto velkém regionu“ a „s velkou silou přichází i velká odpovědnost“.

Znepokojení operací v Sýrii?

Stoltenberg rovněž hovořil na jednání v Turecku o svém údajném znepokojení operací na severu Sýrie a riziky destabilizace v regionu. „Společně s ministrem Çavuşoğlu jsme také projednali probíhající operaci Turecka na severu Sýrie. Svěřil jsem se mu se svými vážnými obavami ohledně rizika další destabilizace regionu, eskalace napětí a ještě většího lidského utrpení, prohlásil formálně na tiskové konferenci v Istanbulu. Turecký prezident Tayyip Erdogan 9. října informoval o zahájení operace “Pramen míru” na severu Sýrie, zaměřené proti Straně kurdských pracujících. Turecké letectvo tentýž den zaútočilo na město Ras al-Ayn a řadu dalších syrských měst na hranici těchto dvou zemí. Později bylo oznámeno zahájení pozemní části operace. Turecko je přitom významným členem NATO, které samo sebe označuje za “obrannou alianci”.

Rudolf Hruboň