Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak; Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Wikimedia Commons

Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak; Foto: Kancelář prezidenta Ukrajiny / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘIZNÁNÍ: Ukrajina se vydala cestou terorismu

Vláda v Kyjevě stála za smrtícím ostřelováním v Chersonu a také zorganizovala páteční vraždu dvou civilních činitelů v Berdjansku, přiznal Mychajlo Podoljak, poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského (viz ZDE).

Prý nejde o terorismus

Podoljak však tvrdí, že prý nešlo o teroristické činy, ale o “legitimní údery proti čistě vojenským cílům.” „Všechno, co se stalo v Berdjansku, v Melitopolu, v Chersonu – to všechno jsou naprosto legitimní vojenské cíle. Rozhodně to nejsou teroristické nebo přísně vzato kriminální činy,“ tvrdí Podoljak. Nejméně tři lidé byli zabiti a 13 bylo zraněno v pátek ráno, když pět raket z odpalovacích zařízení HIMARS dodaných USA zasáhlo administrativní budovu v Chersonu, která je pod ruskou kontrolou. Většina obětí útoku byli civilní kolemjdoucí, uvedly místní úřady. Kirill Stremousov, náměstek předsedy vojensko-civilní správy, říká, že cílem úderu měl být on. Přežil jen náhodou, když v době ostřelování přijal pozvání, aby se objevil v televizní talk show.

Civilista zabitý při ukrajinském teroristickém útoku v Chersonu; Foto: Sputnik / RIA Novosti

Vraždy na denním pořádku

V Berdjansku, v Rusy ovládané části Záporožské oblasti, byli v pátek ráno zavražděni dva úředníci tamní vojensko-civilní správy. Oleg Bojko měl na starosti bydlení a veřejné služby, zatímco jeho žena Ljudmila vedla místní volební komisi. Podoljak se nepřiznal k atentátu na hlavního prokurátora Luganské lidové republiky Sergeje Gorenka a jeho asistentku Jekatěrinu Steglenkovou. Byli zabiti v pátek, když na úřadu generálního prokurátora v Lugansku vybuchla improvizovaná bomba. Atentáty ukrajinských agentů si za posledních sedm let vyžádaly životy řady představitelů Doněcka a Luhanska. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek řekl , že Ukrajina se zapojila do teroristických útoků proti civilistům a infrastruktuře, včetně pokusů poškodit jaderná zařízení v Rusku.

Zpracoval Rudolf Hruboň