Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS); Foto: Profil Z. Stanjury na sociální síti

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS); Foto: Profil Z. Stanjury na sociální síti

Domácí

PŘIZNÁNÍ STANJURY: Česká ekonomika spadla do recese

Česká ekonomika směřuje do recese, příští rok má její výkon klesnout o 0,2 procenta. Vyplývá to z nové predikce ministerstva financí, kterou ve středu představil novinářům šéf resortu Zbyněk Stanjura (ODS/SPOLU).

Vláda přivedla zemi do recese

Útlum je podle něj způsoben hlavně tím, že inflace podkopává kupní sílu domácností a že se přestává utrácet. Recese by prý byla horší, kdyby nedošlo od ledna k zastropování cen energií, za které chce příští rok utratit sto miliard korun a peníze vybrat mimořádnou daní od energetických firem a bank. Velké podniky, které zatím ke stropům na ceny energií nemají přístup a zaměstnavatelské svazy hrozí příští rok propouštěním. Brzy to bude rok, co je u moci vláda pětikoalice pod vedením Petra Fialy. Namísto Fialou slibovaného zvýšení životní úrovně ale došlo za uplynulých 12 měsíců k explozi inflace, růstu cen a snížení kupní síly obyvatel.

Stanjura chce vzít lidem peníze

Stanjura souběžně oznámil plán, jak se zkusí vypořádat s rychlým prohlubováním státního dluhu, který nezodpovědnou finanční politikou Fialova vláda paradoxně dále prohlubuje. „Je nabíledni, kde ty debaty budeme vést,“ uvedl ministr. Za sebe zmínil změny v důchodech, zkrácení rodičovské nebo prověrku narůstajícího počtu zaměstnanců ve školství, z nichž prý jen polovinu podle Stanjury tvoří učitelé. „Pokud máme nejdelší rodičovskou v Evropě, a to ne o týden nebo o dva, tak je to určitě věc, která je k debatě,“ prohlásil. Výsledný balík opatření má být kombinací úspor a možná i vyšších daní, čemuž se dosud ODS bránila.

Zpracoval Rudolf Hruboň