Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD); Foto: profil MZV ČR na sociální síti

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD); Foto: profil MZV ČR na sociální síti

Domácí

PŘIZNÁNÍ: Snížení počtu ruských zaměstnanců na ambasádě v Moskvě je problém

Výrazné snížení místních pracovníků na české ambasádě v Moskvě představuje pro Česko významnou komplikaci. Do konce května má ČR, v rámci početní parity personálního obsazení najatého na místě, zaměstnávat pouze 19 pracovníků. Přiznalo to české Ministerstvo zahraničí.

Výrazná disproporce

Česko jich má přitom v Rusku kolem 110. „Tito pracovníci vykonávali v Moskvě obslužnou činnost a nepodíleli se na přímém výkonu diplomatických a konzulárních funkcí našeho velvyslanectví,“ uvedlo v prohlášení české ministerstvo zahraničí (viz ZDE). Agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí informovala v pátek o tom, že do konce května Česko a Rusko srovnají počty zaměstnanců na svých ambasádách na 7 diplomatů, 25 technických pracovníků a 19 místních zaměstnanců. Posledně jmenovaných ale Česká republika zaměstnává v Rusku kolem 110, zatímco podle zjištění ČTK Rusové na své ambasádě v Praze zaměstnávají nanejvýš 20 Čechů.

Zhoršení vztahů

Česko-ruské vztahy se výrazně zhoršily v sobotu. Česká vláda zveřejnila informaci, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích byli údajně zapojeni členové ruské tajné služby. Na základě toho vypovědělo Česko 18 ruských diplomatů, Moskva v odvetě vypověděla 20 členů české ambasády v Moskvě, včetně zástupce velvyslance, čímž prakticky ambasádu paralyzovala. Česko odpovědělo ultimátem – buď Rusko umožní návrat vyhoštěných diplomatů, nebo ČR sníží počet těch ruských v Praze na stejný počet těch, co zbyli v Moskvě (7). Rusové nereagovali, a tak se Česko rozhodlo zastropovat počet Rusů na jejich ambasádě na úrovni stavu českého zastoupení v Moskvě. Prahu tak musí do konce května opustit 63 pracovníků ruského velvyslanectví s rodinami.

Zpracoval Rudolf Hruboň