Obrněný transportér německé armády; Foto: Francisco Santos / Wikimedia Commons

Obrněný transportér německé armády; Foto: Francisco Santos / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘIZNÁNÍ: “Aliance zbrojí dvacetkrát více než Rusko,” říká český zástupce u NATO

“Státy NATO vynakládají na obranu asi dvacetkrát víc než Moskva, v některých oblastech ale ruská vojenská moc výrazně převyšuje tu alianční.” V rozhovoru pro server iROZHLAS to tvrdí vedoucí obranného úseku Stálé delegace ČR při NATO Jan Jireš (viz ZDE).

Údajná ruská hrozba

Jireš v rozhovoru opět rozehrává omšelé klišé o tzv. ruské hrozbě. “Nepoměr výdajů na obranu Ruska a NATO je sice veliký, ale pokud se podíváme na konkrétní regiony, jako je Pobaltí nebo Černé moře, tam mají Rusové nad Severoatlantickou aliancí drtivou konvenční převahu. V těchto citlivých, vysoce exponovaných geografických regionech, kde ruská vojenská moc tradičně výrazným způsobem převyšuje tu alianční, má NATO problém. A to se snažíme od roku 2014 napravit. Myslím, že jsme v tom jako aliance úspěšní a zastrašující síla NATO je dnes v těchto regionech věrohodná, ale mnoho práce nám ještě zbývá,” tvrdí Jireš.

Mělo by Česko utrácet za obranu víc?

“Česká republika je na dobré cestě. Závazky, které jsme přijali na velšském summitu, víceméně plníme (v současnosti se výdaje ČR pohybují kolem 1,2 procenta HDP, do roku 2021 by se měly navýšit na 1,4 procenta, do roku 2024 pak mají všechny státy NATO dosáhnout výdajů ve výši dvou procent). Český obranný rozpočet se za poslední roky dramaticky zvýšil, a pokud je mi známo, tento trend by měl pokračovat i v následujících letech,” uvedl dále Jireš.

Kdo je Jan Jireš?

Jan Jireš je vedoucím obranných poradců na Stálé delegaci ČR při NATO. V minulosti působil jako ředitel pro obrannou politiku Ministerstva obrany ČR nebo jako vyučující mezinárodních vztahů Vysoké školy CEVRO Institut, který má blízko k ODS. Rozhovor poskytl u příležitosti konání Mezinárodního sympozia „Česká zahraniční politika“, které v září pořádal Ústav mezinárodních vztahů.

Rudolf Hruboň