Světové korporace si během jednoho týdne půjčily 150 miliard dolarů, což překonalo všechny historické rekordy. Prakticky polovina připadla na americké společnosti, u kterých se zadlužení rychle zvyšuje.
Objevuje se stále více příznaků krize
Během prvního zářijového týdne prodaly korporace v USA, Evropě, Číně a Japonsku dluhopisy za 150 miliard dolarů. Nejvíc si půjčili Američané, jejichž korporátní půjčky překročily 74 miliard dolarů. Je to rekord za celé dějiny této evidence od roku 1972. Během tří dnů přišlo na americký trh více dluhopisů než za celý srpen. Na první pohled velká aktivita investorů znamená, že na finančních trzích je vše v pořádku. Ve skutečnosti je pravý opak pravdou. Ekonomika USA zaznamenala zpomalení. V srpnu klesla poprvé za tři roky výrobní aktivita, také prodej hotových budov klesl na osmileté minimum. Ještě výřečnější je prudké snížení automobilové nákladní dopravy: za rok o téměř 50 %, přičemž ceny klesly o 20 %, jak se uvádí v článku amerického listu The Wall Street Journal (viz ZDE). Oblast nákladních přeprav bývá jedním z prvních indikátorů nastupující ekonomické krize. Stejně tomu bylo při začátku poslední krize v letech 2008-2009.
Začíná vlna bankrotů a propouštění
Odvětví zasáhla vlna bankrotů a propouštění. Podle zprávy průzkumné firmy Broughton Capital zbankrotovalo v USA v prvním čtvrtletí 640 dopravních automobilových společností (za celý minulý rok jich bylo 310). V červenci a srpnu přišlo o práci 4.500 amerických řidičů nákladních automobilů. Dokonce v průmyslu těžby břidlicového plynu, který se v posledních letech stal symbolem ekonomické prosperity země, je zaregistrován pokles. Podle informací Úřadu pro statistiku práce (Bureau of Labour Statistics) bylo v ropném a plynovém odvětví propuštěno během roku 11 tisíc zaměstnanců. V rafinériích ropy došlo také k největšímu snížení výroby od doby globální krize 2009, téměř o 250 tisíc barelů denně. Ministerstvo práce USA navíc přiznalo, že v ekonomice je fakticky o 501 tisíc pracovních míst méně oproti prognóze, sociologický průzkum společnosti Langer Research Associates na objednávku televize ABC ukázal, že 60 % Američanů pokládá ekonomický pád v příštím roce za „pravděpodobný“ nebo „velmi pravděpodobný“. Pro porovnání uvedeme, že v listopadu 2007, rok před poslední ekonomickou krizí, ji předpovídalo 69 % respondentů.
Peníze opět zlevnily
Federální rezervní systém (FRS) se snaží podpořit ekonomiku levnými úvěry. V červenci byly poprvé za víc než deset let sníženy úrokové sazby. Jenže investice do výroby jsou dnes více než riskantní. Obrovské problémy mají klíčové podniky tradičních amerických odvětví. 10. září například mezinárodní agentura Moody’s snížila rating Ford Motor Company na „odpadkovou“ úroveň. General Electric horečně vyprodává aktiva, aby zaplatila věřitelům. Přetrvává krize Boeingu: návrat letadel 737 Max do vzduchu je stále nejasný. Lepší to nemají ani američtí technologičtí giganti, čekají je bolestivé spory s protimonopolními úřady, pravděpodobně také nové daně. Snížení ceny peněz okamžitě využily problémové společnosti, které vydáním obligací získávají peníze na restrukturalizaci starých dluhů. A právě tohle vyvolalo na trhu „dluhovou tsunami“. Levné peníze vedou také ke vzniku nových tržních bublin. Jedna z nich se dnes nafukuje na trhu nemovitostí. Ceny obydlí v New Yorku, Los Angeles a San Francisku stouply natolik, že Američané masově migrují z těchto měst do centrálních států, kde jsou nemovitosti levnější. Mnozí se již ocitli na ulici kvůli nemožnosti platit obrovské nájemné.
Rudolf Hruboň