Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Magazín

PŘÍVĚSY: U některých nových modelů aut už je nepřipojíte

V tichosti na trhu nových aut přibývá modelů, na které nelze dodatečně doplnit tažné zařízení, pokud jej nemají (nebo alespoň tzv. přípravu) již z výroby. Uvádí se to v článku na serveru Auto.cz (viz ZDE).

Prostě nula kilogramů

Např. pokud nová Škoda Scala nebude mít tažné zařízení z výroby za 17.500 Kč, či aspoň přípravu pro něj za 5000 Kč, už na ni nikdo nikdy žádné tažné zařízení nedoplní. Prostě k vozu, co z linky sjel bez tažného či přípravy pro něj, bude dodán list COC a technický průkaz s nulovými hmotnostmi přípojného vozidla.

Není to úplná novinka

Už minulý rok se s tím začali setkávat novopečení majitelé Škody Karoq. Jednotlivé varianty a výbavy nabíhaly pozvolna, a tak třeba na tažné zařízení pro 1.6 TDI došlo až v 36. týdnu roku 2018. Někteří nechtěli čekat a řekli si, že „kouli“ namontují dodatečně. A jaké bylo jejich překvapení, když v technickém průkazu našli u hmotností vleku nuly.

U nových modelů vozů stále častěji

Tiskový mluvčí Škody Auto Vítězslav Pelc potvrdil, že u nové Škody Scala skutečně jsou k tahání vleku určeny jen vozy, které mají z výroby tažné zařízení či přípravu pro něj. Připustil, že u nových aut bude tato věc stále častější, ale žádný systém v tom není – stále totiž existují škodovky, které i bez přípravy pro tažné zařízení jeho dodatečnou montáž umožňují (Rapid, Fabia). „Záleží na variantě, je to stanoveno na typovém štítku našich vozidel,“ doplnil ještě Vítězslav Pelc.

Rada pro kupující

U nových vozů je to jasné – kupujte tažná zařízení, i když je nepotřebujete. Dostanete totiž celé vylepšené auto. Ano, v technickém průkazu má o pár gramů vyšší emise CO2, ale za to se v Čechách daně zatím neplatí. A jednou takový vůz dobře prodáte, protože problémů s dodatečnou montáží „koule“ bude víc a víc – nejen u škodovky.

U ojetých aut je to také jasné – najděte si typový štítek s hmotnostmi (u škodovek bývá na sloupku B) či chtějte vidět technický průkaz. Pozor – a to i v případě, že na voze už tažné je. Lze totiž zapsat i s nulovými hmotnostmi, ale smíte jej pak používat jen pro držák na jízdní kola. Prostě táhnout můžete jen za autem, které má v technickém průkazu zapsané hmotnosti.

Rudolf Hruboň