Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM); Foto: Profil Zdeňka Ondráčka na sociální síti

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM); Foto: Profil Zdeňka Ondráčka na sociální síti

Domácí

PRIVATIZACE: Zdeněk Ondráček prosadil delší promlčecí dobu za trestné činy z 90. let

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) prosadil úpravu trestního zákoníku a prodloužení promlčení doby na třicet let u trestných činů při privatizaci. Poslanecká sněmovna návrh schválila hlasy 92 poslanců ze 145 přítomných.

Podpora napříč politickým spektrem

Třicetiletá promlčecí doba bude nově za trestný čin, za který trestní zákon dovoluje uložení výjimečného trestu, a za trestný čin spáchaný při vypracování nebo při schvalování privatizačního projektu. Dosud byla promlčecí doba dvacetiletá. Zákon nyní posoudí Senát. Pro Ondráčkův návrh bylo 92 ze 145 přítomných poslanců. Podpořila ho drtivá většina poslanců ANO, SPD, komunisté, zhruba polovina poslanců Pirátů, sociální demokrat Roman Sklenák a nezařazená poslankyně Ivana Nevludová.

Zločiny divoké privatizace v 90. letech

V Československu začala privatizace krátce po převratu v roce 1989. Z té doby pocházejí pojmy malá privatizace a velká privatizace. Poté byla uskutečněna ve dvou vlnách kuponová privatizace. Zejména v rámci tzv. velké privatizace a kuponové privatizace docházelo k mohutnému rozkrádání bývalého státního majetku. S pomocí podvodných tzv. investičních projektů a investičních fondů přišel stát o majetek v řádu stovek miliard korun. Postižena za to byla jen zanedbatelná část pachatelů, hlavně kvůli chybějícím zákonům a toleranci tehdejších vládnoucích politiků.

Rudolf Hruboň