Ilustrační foto: Frank Vincentz / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Frank Vincentz / Wikimedia Commons

Magazín

PŘÍRODA: Vědci zjistili, proč kopřiva „pálí“

Nový výzkum poprvé vysvětluje, proč tenoulinké ostny kopřivy nebo sosáček komára snadno propíchnou kůži člověka, aniž by se zlomily. Výsledky výzkumu jsou uvedeny v odborném časopise Nature Physics (viz ZDE).

Jak vypadají optimální ostny

Vědci z Dánské technické univerzity provedli více než 200 experimentů a zkoumali konstrukci špičatých výrůstků, které zvířata a rostliny používají k různým účelům – přichycení k povrchu, příjem potravy nebo obranu. Pozorovali, jak tvar trnů, jehel, ostnů a žihadel ovlivňuje jejich pevnost. Co se týče kopřivy, její dlouhé ostny připomínají jehlu injekční stříkačky. Tvořené sklovitým křemíkem jsou duté a na okrajích vyztužené. To dodává ostrým chlupům mimořádnou pevnost. Vědci vedení fyzikem Kaarem Hartvigem Jensenem zaměřili svou výzkumnou činnost na biomimetiku – vytváření nových technologií a materiálů, založené na nápadech převzatých od živé přírody.

Využití výsledků výzkumu

Velké množství pozorování umožnilo vědcům najít varianty tvarů, které zajišťují pevnost a pružnost. Podle autorů výzkumu mohou být výsledky použity při vývoji nových přesných přístrojů a lékařského vybavení. Tyto nové znalosti o tom, jak vypočítat optimální design špičatého předmětu, mohou být v budoucnu použity například k navrhování injekčních jehel pro nejlepší implantaci léků nebo k vývoji hřebíků, což umožní snížit spotřebu materiálu bez ztráty pevnosti, říká Jensen. Samotní vědci již využili získané znalosti k vytvoření skleněných pipet nového designu, které se během biologických experimentů nelámou.

Rudolf Hruboň