Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

PŘÍPRAVY NA VÁLKU: Vesmírné síly USA budou moci provádět útočné operace

Vesmírné síly USA (USSF) budou moci provádět útočné operace, včetně zásahů na pozemní cíle a cíle v kyberprostoru. Vyplývá to z doktríny tohoto nového druhu amerických ozbrojených sil. Uvádí se to v článku na specializovaném serveru Space (viz ZDE).

Cílem je získání převahy

Dokument s názvem Spacepower označuje vojenské operace ve vesmíru za samostatnou oblast boje, a nikoli za oblast působnosti jiných druhů vojsk. Útočné akce jsou považovány za „zásadní pro dosažení převahy ve vesmíru“ a mohou být podle doktríny prováděny „pokud je to opodstatněné“. Například na odpor protivníkovi, který má v úmyslu získat přístup do oblasti vesmíru nebo jej použít ve svých vlastních zájmech. „Útočné operace jsou zaměřeny na kosmické schopnosti a protikosmické obranné systémy nepřítele, na snížení účinnosti a smrtelnosti nepřátelských sil ve všech oblastech. Útočné operace jsou zaměřeny na dosažení převahy a schopnosti neutralizovat nepřátelské vesmírné mise dříve, než budou použity proti přátelským silám,” stojí v dokumentu.

Vesmírné síly zřídil Trump

Prezident USA Donald Trump oznámil založení vesmírných jednotek loni v prosinci při podepsání vojenského rozpočtu. Podle něj je klíčovou funkcí této nové šesté složky Ozbrojených sil USA bránit zájmy země ve vesmíru – oblasti boje budoucnosti. Dle Pentagonu kontingent vesmírných sil čítá kolem 16 tisíc lidí. Jejich současným velitelem je generál John Raymond. V letošním březnu Vesmírné síly USA představily svůj první ofenzivní sytém – Counter Communications System (CCS) Block 10.2, který je pozemním rušičem komunikace. Předpokládá se, že je schopen bránit přenosu dat mezi družicemi nepřátel.

Rudolf Hruboň