Ilustrační foto: Sgt. Bruno Bego / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Sgt. Bruno Bego / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘÍPRAVY NA VÁLKU: Velká Británie verbuje do armády už i nezletilé

Lidskoprávní organizace žádají britskou vládu, aby přestala odvádět nezletilé chlapce a dívky do armády. Ta přijímá uchazeče už od šestnácti let. Upozornil na to server Novinky (viz ZDE).

Každý třetí výcvik nezvládne

„Ti, kteří jsou odvedeni v 16, procházejí intenzivním a dlouhotrvajícím stresem vojenského výcviku, kde podle rekrutů i jejich rodičů zažívají špatné zacházení. Takřka jeden ze tří nezletilých z armády odejde či je propuštěn, což znamená, že každý rok stovky mladých lidí, kteří odešli ze školy, aby se stali vojáky, jsou bez práce a bez vzdělání,“ napsali v dopise adresovaném vládě např. britská pobočka Amnesty International, Human Rights Watch (HRW), ale také komisaři pro děti ze Skotska, Walesu a Severního Irska. Žádají proto, aby armáda odváděla rekruty až od 18 let. Statistiky navíc ukazují, že nezletilé dívky v ozbrojených silách si za posledních šest let nejméně 16-krát formálně stěžovaly na sexuální násilí.

V britské armádě je čtvrtina nezletilých

V britské armádě je zhruba čtvrtina nezletilých. To je v rozporu s praxí ve většině ostatních zemí, které rekrutují pouze zletilé, zdůraznila nadace Mezinárodní síť pro práva dítěte (CRIN). Podle ní by na pokrytí uvolněných pozic stačil jen malý nárůst náboru dospělých. „Nábor nezletilých nabízí pro ně, armádu i společnost řadu výhod. Skýtá možnost kvalitního odborného vzdělání pro ty, kteří si vyberou kariéru v ozbrojených silách,“ oponuje britské ministerstvo obrany.

Zpracoval Rudolf Hruboň