Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘÍPRAVA NA VÁLKU?: USA zavírají v Rusku konzuláty, Pompeo označil Rusy za nepřátele

Odcházející Trumpova administrativa na poslední chvíli ještě dále zhoršuje už i tak špatné americko-ruské vztahy. USA oznámily, že uzavřou zbývající konzuláty v Rusku a ministr zahraničí Mike Pompeo označil otevřeně Rusy za nepřátele.

Uzavření konzulátů 

Ministerstvo zahraničí USA uvědomilo Kongres o svém záměru definitivně zavřít konzulát ve Vladivostoku a pozastavit činnost diplomatické mise v Jekatěrinburgu, oznámila agentura Associated Press s odvoláním na dokument, který dostala k dispozici (viz ZDE). V případě zavření obou konzulátů zůstane jedinou diplomatickou misí USA v Rusku velvyslanectví v Moskvě, kam budou přeloženi někteří pracovníci z Jekatěrinburgu a Vladivostoku. Přesná data zavření diplomatických misí nejsou zatím známa, oznámila agentura.

Rusko na seznamu nepřátel

Končící americký ministr zahraničí Mike Pompeo mezitím v rozhovoru pro rozhlasovou show Marka Levina uvedl, že Rusko se nachází na seznamu nepřátel Spojených států amerických (viz ZDE). „Vždy se mě ptají, kdo je náš nepřítel, a odpověď je taková: existuje mnoho těch, kteří chtějí podkopat náš způsob života, naši zemi, základní demokratické principy. Rusko se určitě na tomto seznamu nachází,“ uvedl Pompeo v show. Dosud američtí oficiální představitelé obvykle označovali Rusko pouze za protivníka, nikoliv za nepřítele.

Příprava na válku?

Omezování diplomatických styků a stále ostřejší nepřátelské výpady politiků znamenaly v historii často přípravu budoucího válečného konfliktu. Politici se tak snaží připravit a naklonit si veřejné mínění na svou stranu, aby podporovalo budoucí agresivní kroky vůči zemi, která je označována za nepřítele. Za období působení amerického prezidenta Donalda Trumpa došlo k dalšímu výraznému zhoršení vztahů s Ruskem, paradoxně navzdory tomu, že byla Moskva obviňována z podpory Trumpa v prezidentské kampani v roce 2016.

Rudolf Hruboň