Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

PŘÍPRAVA NA VÁLKU: USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů

Americký prezident Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů pod záminkou protiraketové obrany vzdušného prostoru po útocích drony na saúdskoarabská ropná zařízení. Uvedla to agentura AP (viz ZDE).

Útok na rafinérii jako záminka

Ropná zařízení minulou sobotu zachvátil požár poté, co je zasáhlo několik střel vypálených z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za akci se přihlásili jemenští povstalci, jejichž spojencem je Írán. Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí ale uvedlo, že podle prvního vyšetřování byly při útoku použity íránské zbraně. Washington přímo obvinil Íránce. Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá. Pentagon sdělil, že k posílení saúdskoarabské obrany bude nasazen “středně velký počet vojáků”. Náčelník amerického sboru náčelníků štábů Joseph Dunford prohlásil, že počet nasazených vojáků prý nebude sahat do tisícovek, konkrétnější vyjádření ale odmítl.

Zvýšení vojenské přítomnosti v oblasti

Americké ministerstvo obrany prezidentovi Donaldu Trumpovi v pátek předložilo návrh vojenských opatření, jimiž by vláda USA mohla na útok proti saúdskoarabským ropným zařízením reagovat. Vojenský úder na Írán Pentagon prozatím mezi návrhy nezařadil, napsala agentura Reuters. Podle šéfa Pentagonu Marka Espera je rozmístění vojenských posil na Blízkém východě prvním krokem. Ministr obrany nevyloučil, že by mohla být přijata ještě dodatečná opatření. Spojené státy se tak snaží posledními kroky vytvořit podmínky pro připravovaný vojenský útok na Írán.

Rudolf Hruboň