Americký strategický bombardér B-2 Spirit; Foto: Letectvo USA / Wikimedia Commons

Americký strategický bombardér B-2 Spirit; Foto: Letectvo USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘÍPRAVA NA VÁLKU: USA přesunuly do Evropy strategické bombardéry B-2

Spojené státy dále zvyšují vojenské napětí když do Evropy přesunuly strategické stealth bombardéry B-2 Spirit, jak oznámilo ve zprávě pro tisk Evropské velení Ozbrojených sil USA.

Nacvičování vojenského konfliktu s Ruskem

Bombardéry, jejichž počet nebyl uveden, přiletěly v pondělí z letecké základny v Missouri na leteckou základnu na portugalských Azorských ostrovech. Zúčastní se cvičení NATO Defender Europe 2020, v rámci kterého se bude Aliance připravovat na vojenský konflikt s Ruskem. „Letadla budou působit na různých vojenských objektech v zóně odpovědnosti Evropského velení. Přesun strategických bombardérů poskytne členům posádek možnost obeznámit se s eventuálním evropským válčištěm a ukazuje podporu spojenců a partnerů ze strany USA,“ uvádí se ve zprávě. Podotýká se přitom, že údajně „rozmístění strategických bombardérů B-2 Spirit v Evropě umožní obeznámit členy jejich posádek se zvláštnostmi letů na tomto válčišti a ukáže oddanost USA podpoře spojenců a partnerů“.

Největší vojenské manévry od konce studené války

Manévry Defender Europe 2020 naplánované na duben a květen roku 2020 budou největší od konce studené války. Pro nacvičení bojových akcí se jich zúčastní vedle evropských vojáků NATO také přes 20 tisíc amerických vojáků a desítky tisíc jednotek vojenské techniky. Vojenské síly Severoatlantické aliance budou nacvičovat koordinaci při předpokládaném vojenském konfliktu na evropském území. Spojené státy americké totiž chtějí z hlediska strategie udržet případný konflikt v Evropě, aby ochránily vlastní území. Za dlouhodobě největšího nepřítele považuje NATO všechny země, které uplatňují samostatnou politiku a které odmítají být závislé na Američanech, což jsou v současné době zejména Rusko a Čína.

Rudolf Hruboň