Americký pozorovací letoun Boeing OC-135B; Foto: Leif / Wikimedia Commons

Americký pozorovací letoun Boeing OC-135B; Foto: Leif / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘÍPRAVA NA VÁLKU: USA chtějí vypovědět smlouvu o otevřeném nebi

Rusko by pokládalo za velkou chybu, kdyby Spojené státy odstoupily od dohody o otevřeném nebi, řekl deníku Kommersant náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Uvedla to agentura TASS (viz ZDE).

Poslední nadějí Evropané

Ruský diplomat doufá, “že se ozvou Evropané”, tedy že smlouvu, představující jeden z úhelných kamenů evropské bezpečnosti, by mohli ještě zachránit evropští spojenci USA. Ozvat by se mohli na počátku prosince v Bratislavě na jednání ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), účast ale ještě nepotvrdil šéf americké diplomacie Mike Pompeo, poznamenal Kommersant.

USA chtějí od smlouvy odstoupit

Bílý dům by podle amerických médií mohl do konce ledna rozhodnout o odstoupení od smlouvy, která umožňuje 34 zemím provádět kontrolní průzkumné lety nad územím cizích států. Washington tvrdí, že Rusko tuto smlouvu prý zneužívá, Moskva naopak soudí, že Washington jen hledá záminku pro odstoupení od další smlouvy omezující USA ve vojenské oblasti. Evropští spojenci v NATO podle tisku informaci o záměru USA přijali jako “studenou sprchu”.

Další ohrožení bezpečnosti v Evropě

“Pokud se Američané rozhodnou odejít ze smlouvy o otevřeném nebi, bude to velká chyba,” řekl Gruško. Zdůraznil, že smlouva je jedním ze systémových prvků vojenské bezpečnosti v Evropě. Podle něj jsou smlouvy, o kterých se moc nemluví, ale z hlediska vlivu na celkovou vojenskou situaci jsou důležité. “Pro vojenskou bezpečnost bude velice špatné, pokud se USA pod vymyšlenou záminkou rozhodnou od smlouvy odstoupit,” dodal.

Američané vymýšlejí záminky

Američané vytýkají Rusům, že smlouvu prý zneužívají ke sběru údajů o kriticky důležité infrastruktuře v USA. Koncem října proto dva republikánští senátoři předložili návrh zákona o odstoupení od smlouvy o otevřeném nebi, demokraté se naopak domnívají, že takový krok by byl darem Rusku. Gruško naopak zdůraznil, že přísná pravidla pro certifikaci použité techniky pro přelety znemožňují zneužití dohody.

Již třetí ohrožená bezpečnostní smlouva

V poslední době je to již třetí významná smlouva s dopadem na mezinárodní a světovou bezpečnost, kterou chtějí Američané vypovědět. Nejdříve USA odstoupily od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), aby krátce nato mohly otestovat novou raketu, která smlouvu porušuje (viz ZDE). Následně pronikly na veřejnost informace o tom, že USA chtějí odstoupit také od smlouvy o strategických útočných zbraních (Start III), poslední dosud platné smlouvy o odzbrojení mezi USA a Ruskem (viz ZDE). Podle odborníků na mezinárodní vztahy a vojenství to ukazuje nepokrytě na návrat studené války včetně snahy USA o zastrašování Ruska a nově i Číny.

Rudolf Hruboň