Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

PŘÍPRAVA NA VÁLKU: NATO míří do kosmu

Severoatlantická aliance rozšíří prostor svého působení do vesmíru. Shodli se na tom ve středu ministři zahraničí členských zemí, kteří schválili návrh na uznání vesmíru za pátou operační doménu NATO.

Posilování zastrašování

Vesmír se vedle země, vzduchu, moře a kyberprostoru oficiálně stal pátou doménou, v níž budou členové aliance působit společně. „Dáváme jasně najevo, že pokračujeme v posilování našich zastrašujících schopností ve všech prostorech,“ prohlásil Stoltenberg. Aliance si podle něho uvědomuje hrozby spojené s provozem satelitů, možnými útoky na ně či s pokusy o jejich ovládnutí na dálku. „Vesmír je extrémně důležitý pro všechny civilní a vojenské aktivity, pro komunikaci, navigaci, pro přenos dat, takže vesmír a satelity mají samozřejmě velký význam pro všechny spojence NATO,“ řekl Stoltenberg. NATO avizovalo vstup do vesmíru již v červnu tohoto roku (viz ZDE).

Inspirací vesmírné vojsko USA

NATO přichází s rozšířením svých aktivit do kosmu poté, co začátkem letošního roku schválil vznik vesmírné sekce americké armády prezident Donald Trump (viz ZDE). Uznání vesmíru za operační doménu aliance znamená, že alianční země budou od nynějška moci požádat ostatní členy o pomoc například v případě útoku na svůj satelit. Na vesmírný prostor se totiž bude vztahovat článek 5 alianční smlouvy věnovaný principu kolektivní obrany. Alianční země podle letošních údajů vlastní přes polovinu všech satelitů na oběžné dráze. Musí se však vyrovnávat s výrazným nástupem Číny, která v souvislosti s hrozbami ze strany USA a NATO v současnosti vyvíjí obranu proti vesmírným útokům.

Rudolf Hruboň