Ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Ukrajinský prezident Petro Porošenko; Foto: Олег Мосьондз, Wikimedia Commons

Zahraniční

UKRAJINA: Prezident Porošenko chce odložit volby

Ukrajinský prezident Petro Porošenko chce přesunout prezidentské volby v příštím roce z jara na léto. Píše o tom ve svém článku ukrajinský server ZN.ua (viz ZDE).

Porošenkova popularita na minimu

Ukrajina se od převratu v roce 2014 potýká s vleklou ekonomickou krizí. Před krachem chrání státní finance jen velkorysé injekce Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Západ se potichu smířil s tím, že tato finanční podpora ukrajinského režimu je mohutně rozkrádána místními oligarchy za tichého souhlasu prezidenta Porošenka a jeho „věrných“.

V této situaci, kdy se k ukrajinským občanům dostává maximálně 20% pomoci, se nelze divit, že počáteční nadšení z Porošenka dávno pominulo a jeho podpora mezi obyvateli se smrskla na pár procent.

Voliči jsou v létě více přívětiví

Důvodem Porošenkových snah o přesunutí termínu prezidentských voleb z řádného termínu na jaře na období léta je připravit pro sebe lepší podmínky. V článku je uvedeno několik konkrétních důvodů:

1.) Předpokládaná nižší volební účast dává prostor pro případnou jednodušší manipulaci s výsledky voleb.

2.) Mladí lidé, mezi kterými je nejvíce Porošenkových kritiků, jako nejméně disciplinovaná volební skupina hlasují obzvlášť neochotně v létě.

3.) Marketingoví specialisté pracující pro Porošenka věří, že voliči se v létě cítí lépe než na jaře a snadněji odpouštějí chyby.

Předvolební průzkumy dávají největší šance Tymošenkové

Průzkumy podpory mezi voliči vede bývalá předsedkyně vlády Julie Tymošenková, kterou je připraveno podpořit 17,7 procenta voličů. Porošenko je pátý (8,3%) za ex-ministrem obrany Anatolijem Gricenkem (10,7%), vůdcem „Opozičního bloku“ Jurijem Bojkem (8,9%) a vůdcem Radikální strany Olegem Ljaškem (8,5 %).

Rudolf Hruboň