Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš znovu tlačí na lékový ústav, aby povolil ruskou vakcínu Sputnik V. SÚKL však povolení dát odmítá. Finální verdikt je tak na Ministerstvu zdravotnictví. Uvádí se to v článku na serveru Seznam Zprávy (viz ZDE).
Tlak na SÚKL
Prezident Miloš Zeman po dohodě s premiérem Andrejem Babišem písemně požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o zaslání očkovací látky Sputnik V. Ruskou vakcínu však až na výjimky zatím země Evropské unie nepoužívají, protože není dosud schválená Evropskou lékovou agenturou. Prezident i premiér tlačí na Státní ústav pro kontrolu léčiv aby dal ruské vakcíně českou registraci. SÚKL sám však očkovací látku povolit nemůže. Finální verdikt je totiž na Ministerstvu zdravotnictví, které si má od lékového ústavu vyžádat odborné stanovisko.
Nechuť k registraci
„Vakcíny proti COVIDu-19 je podle platné legislativy možné registrovat jen centralizovaně v rámci EU. Druhá možnost je výjimka Ministerstva zdravotnictví o použití neregistrovaného léčivého přípravku. SÚKL sám tedy vakcíny proti COVIDu-19 registrovat nemůže,“ tvrdí úřad v neděli na svém Twitteru. Rezort zdravotnictví Jana Blatného by evropské úřady mohl obejít, protože k povolení může využít ustanovení zákona o léčivech, konkrétně paragraf 8, odstavec 6, který umožňuje vakcínu v Česku použít na odpovědnost státu.
Odborníci nákup Sputniku podporují
„Nákupu těchto vakcín bych se rozhodně nebál. Bylo by báječné, kdyby to odsouhlasila evropská schvalovací agentura, ale pokud by bylo na mně, tak ani na to bych nečekal. Byl bych rád, kdyby to schválil jen náš Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ vysvětlil pro Český rozhlas akademik Hořejší. Odkázal v této souvislosti na studie zveřejněné v prestižním časopisu Lancet, podle nichž ruská vakcína prokázala účinnost 91,8 procenta i u lidí starších 60 let.
Zpracoval Rudolf Hruboň