Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Domácí

PŘEVADĚČSKÝ BYZNYS: Pašeráky lidí k nám jsou často Ukrajinci

Policie letos zadržela rekordní počet převaděčů nelegálních běženců. Čtvrtina z nich jsou Ukrajinci. Migrační vlna sílí hlavně kvůli zhoršující se situací v Turecku. Ministerstvo vnitra v reakci na to tvrdí, že prý chystá tvrdší tresty. Uvedl to server Lidovky (viz ZDE).

Ukrajinci se nejčastěji stávají pašeráky

Jen za devět měsíců letošního roku policisté zajistili už 125 převaděčů, v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně. Nejčastěji jde o ukrajinské pašeráky. „Celkem jsme v rámci převaděčství zadrželi třicet Ukrajinců, 24 Čechů a 17 Syřanů,“ přiznal serveru Lidovky.cz mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Bývalý šéf pátracího oddělení Celní správy Robert Šlachta naznačil, že ti Ukrajinci, kteří uprchli do Česka kvůli současnému konfliktu ve své vlasti, byli zapojeni do pašování. Nelegální pašování osob je navíc organizováno Čechy žijícími v pohraničí.

Od začátku roku již 12 000 migrantů

Kvůli rostoucímu počtu pašeráků vláda údajně plánuje zpřísnění legislativy: Ministerstvo vnitra a Ministerstvo spravedlnosti nyní prý pracují na odpovídající novele. Kdy bude připravena a kdy by měla platit, ale není známo. Obecně, píší Lidovky, bylo v Česku od začátku roku zadrženo téměř 12 000 nelegálních migrantů — výrazně více než během migrační krize v Evropě v roce 2015. Deník zároveň zdůrazňuje, že kriminalita roste jen kvůli dirigentům přes hranice a samotní uprchlíci podle policie údajně nepředstavují zvláštní nebezpečí pro zákon a pořádek.

Zpracoval Rudolf Hruboň