Foto: Facebook

Foto: Facebook

Zahraniční

PŘESUNY VOJENSKÉ TECHNIKY přes Slovensko směrem na východ

Na Slovensku dochází v posledních měsících a týdnech k větším přesunům americké vojenské techniky směrem na východ ke hranicím země s Ukrajinou.

Vlaky, vrtulníky, konvoje

Jak píše ve svém článku slovenský server Hlavné Správy (viz ZDE), slovenští občané se znepokojením sledují v posledních měsících zvýšený pohyb hlavně amerických vojáků na území jejich státu. Jen v jednom z uplynulých týdnů lidé například hlásí z Lučence a Košic vlak plný amerických tanků Abrams s příslušenstvím nebo z Nitry plně naložený vlak tanků slovenské armády. Další zprávy hovoří o nočních přeletech amerických vrtulníků nad územím a několika přesunech vojenských konvojů po pozemních komunikacích. Dochází i k nehodám s civilními vozidly (viz náš článek ZDE).

„Přesuny se začaly nenápadně, jednotlivými nočními vlaky. Transportů však přibývalo a nyní ministr obrany už rovnou prohlásil, že celý týden se bude přesouvat těžká vojenská technika. A vlaky zatím jezdí nahoru-dolů a vozí na východ množství zbraní,“ prohlásil slovenský poslanec Peter Marček.

Pomoc Ukrajině?

Vojenští odborníci se domnívají, že se může jednat o pomoc s vyzbrojováním ukrajinského režimu ze strany Severoatlantické aliance a zejména ze strany Spojených států. Americký prezident Donald Trump změnil po svém nástupu do úřadu do té doby zdrženlivý postoj USA k vyzbrojování Ukrajiny a slíbil dodávky i útočných zbraní. Ukrajina by mohla použít tyto zbraně při obnovení války na východě země, které dlouhodobě plánuje.

Rudolf Hruboň