Čína úplně zastavila nákup zkapalněného zemního plynu od USA. V důsledku toho odmítají investoři vkládat peníze do tohoto odvětví a mnohým americkým LNG společnostem hrozí v nejbližších šesti měsících bankrot.
Obchodní válka s Čínou
Čína nedováží zkapalněný zemní plyn z USA již od února. K tomuto závěru dospěli analytici agentury Bloomberg, kteří sledovali trasy tankerů na přepravu plynu. Pro odborníky to nebylo žádným překvapením, protože odvetou za zvýšení cla ze strany Washingtonu zavedl Peking na dovoz amerického LNG nejprve desetiprocentní clo, které pak zvýšil na 25 procent. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat: LNG projekty se odkládají v USA do konce příštího roku, a to v nejlepším případě. Oznámila to Bank of America Merrill Lynch (BofA) v analytickém přehledu, který obdrželi klienti banky v tomto týdnu. Společnosti potřebují dlouhodobé záruky odbytu produkce, uvádí se v dokumentu. Jinak nebudou banky věřit v životaschopnost projektů, z nichž každý stojí miliardy dolarů.
Nedůvěra investorů
Dříve byla takovou zárukou poptávka čínských spotřebitelů. Peking však přestal nakupovat americký plyn a získat financování pro plynové projekty už prakticky není možné. Proto, jak tvrdí analytici BofA, bude muset celá řada společností nadlouho odložit přijetí definitivních rozhodnutí o investování do nových LNG projektů. Hrozí mj. zablokování výstavby terminálu Driftwood v Louisianě v hodnotě 28 miliard USD, jehož budování chystala letos zahájit společnost Tellurian. „Pokládáme za pravděpodobné průtahy s tímto projektem s ohledem na obchodní válku mezi USA a Čínou a na minimální šance na uzavření dohod o dodávkách LNG v dohledné budoucnosti,“ varuje BofA.
Hrozí trvalá ztráta čínského trhu
Kromě obchodní války znepokojuje investory také sílící konkurence na světovém trhu. Mnozí odborníci jsou přesvědčeni, že obnovit své pozice na tom nejperspektivnějším – čínském – trhu se už nepodaří Američanům nikdy. Vždyť např. do konce tohoto roku začne fungovat plynovod Síla Sibiře, jímž se bude do ČLR dodávat 38 miliard kubíků ruského plynu ročně. V srpnu bylo na plynovod napojeno Čajandinské naleziště a nyní Gazprom naplňuje potrubí. V červnu uzavřel Novatek s čínskou petrochemickou korporací Sinopec dohodu o společném podniku pro dodávky LNG a potrubního plynu spotřebitelům v ČLR.
Rudolf Hruboň