Americký prezident Donald Trump; Foto: Ali Shaker / VOA / Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump; Foto: Ali Shaker / VOA / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘEKVAPENÍ: Trump projedná možnost zrušení obvinění vůči společnosti Huawei

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že v nejbližších týdnech s prokuraturou a ministrem spravedlnosti Williamem Barrym projedná možnost zrušení obvinění vznesených vůči čínské společnosti Huawei. Informovala o tom v pátek agentura AP (viz ZDE).

Nepodložená obvinění Huawei

Americké úřady na konci ledna oficiálně obvinily čínskou telekomunikační společnost a její finanční ředitelku Meng Wan-čou z podvodu a dalších trestných činů. Největší světový výrobce telekomunikačních zařízení Huawei ale odmítá obvinění, podle kterých se svými technologiemi napomáhá čínské špionáži. V rámci kampaně proti Huawei na celém světě ale nebyly dosud předloženy žádné konkrétní důkazy.

Součást obchodní války s Čínou

Kampaň proti firmě Huawei je součástí obchodní války, kterou od loňského roku vedou Spojené státy s Čínou. Prezident Donald Trump tak reagoval na to, že čínská ekonomika již výkonností dlouhodobě překonává stále více pokulhávající ekonomiku americkou. Číňané jsou navíc jedněmi z největších amerických věřitelů, když mají v držení spoustu amerických státních dluhopisů, které vydávají Spojené státy na financování jejich gigantického a stále se zvyšujícího státního dluhu.

Jednání o ukončení sporů

Spojené státy a Čína obnovily ve čtvrtek ve Washingtonu rozhovory o obchodních vztazích na vysoké úrovni. Cílem je vyřešit spory, které znervóznily investory a zhoršily vyhlídky vývoje světové ekonomiky.

Rudolf Hruboň