Riskantní předjíždění českého kamionu v Německu; Reprofoto: YouTube.com

Riskantní předjíždění českého kamionu v Německu; Reprofoto: YouTube.com

Domácí

PŘEHNANÁ REAKCE: Český řidič kamionu byl obviněn v Německu z pokusu o vraždu

V minulých dnech českou veřejnost šokovala zpráva o tom, že byl český řidič kamionu za nebezpečné předjíždění obviněn v Německu z pokusu o vraždu a v té souvislosti na něj byl na popud Němců vydán dokonce evropský zatykač.

Odsouzeníhodný čin

Český řidič kamionu, který se dopustil v Německu závažného porušení dopravních předpisů a ohrožení jiných účastníků silničního provozu, si jistě zaslouží spravedlivý trest. Na základě medializace případu přišel o práci a hrozí mu další postihy. Jistě bude v pořádku a nikdo nebude protestovat, když přijde na nějakou dobu o řidičský průkaz a popř. bude muset zaplatit pokutu.

Německá reakce je přehnaná

Německá reakce je ale přehnaná. Při incidentu se nakonec naštěstí nikomu nic nestalo. V té souvislosti je namístě otázka, jak by německé úřady reagovaly v případě, pokud by došlo k nehodě, při které by např. zahynuli lidé. Obvinili by řidiče z vraždy? I právní laik cítí, že tu něco není v pořádku. Buďto je obvinění dílem aktivního “blbce” a nebo je to záměr, součást dlouhodobějšího plánu.

Boj proti řidičům z Východu

Již delší dobu bojují některé západní státy, mezi nimi zejména Německo, proti údajně nekalé konkurenci řidičů kamionů z východních zemí Evropské unie. Němečtí dopravci tvrdili, že řidiči z Východu měli výhodu v podobě nižších mezd a proto si na půdě EU prosadili opatření, na základě kterého musí nyní dopravci platit řidičům odměnu odpovídající minimální mzdě řidičů v zemi, kde se právě pohybují, resp. kde právě pracují. I tak ale nejsou Němci spokojení a rádi využijí každou příležitost, jak dehonestovat východní přepravce. Prezentovat řidiče z Východu jako nezodpovědné a nebezpečné je v tomto kontextu ideální.

Rudolf Hruboň