Tisková konference po zasedání vlády; Foto: repro Novinky.cz

Tisková konference po zasedání vlády; Foto: repro Novinky.cz

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Jak se od pondělí rozvolní opatření

Vláda dnes rozhodla na svém zasedání o rozvolnění protiepidemických opatření od pondělí 12. dubna. Otevřou se vybrané obchody a do škol se vrátí někteří žáci.

Omezení pohybu
Skončí platnost nouzového stavu a tím i omezení pohybu osob. Znamená to konec zákazu cestování mezi okresy a zákazu nočního vycházení. Končí také omezení setkávání osob z jiných domácností. Vevnitř se bude moci sejít maximálně 10 osob, venku 20 osob.

Obchody a služby
Otevřít by se měly další obchody. Jde o papírnictví, prodejny s dětským oblečením a obuví, prodejny pietního zboží a náhradních dílů pro auta a stroje. Ze služeb by se měla otevřít zámečnictví, prádelny, čistírny, či opravny domácích spotřebičů. Všechny zmíněné obchody mohou být otevřeny opět od 6:00 až do 22:00. V tomto čase mohou být otevřena i výdejová okénka. Nyní mohou být otevřeny pouze do 21:00. Mohou se také znovu konat farmářské trhy. Rozestupy mezi stánky musí být dva metry a na ploše tržiště může být maximálně jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Nebude ale možné nadále prodávat jídlo a nápoje určené k okamžité konzumaci. Otevřít mohou i zoologické a botanické zahrady, ale pouze venkovní expozice. Návštěvníci mohou naplnit pouze 20 procent kapacity zahrad.

Školy a školky

K prezenční výuce se vrátí žáci prvního stupně základních škol. Půjde o rotační výuku, děti tedy budou do školy chodit jeden týden, další týden budou doma a do školy budou chodit jejich spolužáci. Malotřídky a také speciální školy budou mít prezenční výuku bez rotace. V pondělí a ve čtvrtek se žáci ve školách budou testovat. Děti do 15 let budou muset mít během výuky roušky. Základní umělecké školy a jazykové školy se mohou prezenčně otevřít ve formě jeden žák – jeden učitel. Do školek se vrátí pouze předškoláci. Nebudou muset nosit roušky. Ve skupině bude moci být maximálně 15 dětí.

Zpracoval Rudolf Hruboň