Ilustrační foto: Tadeáš Gregor / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Tadeáš Gregor / Wikimedia Commons

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Co se u nás mění a uvolňuje od pondělí 10. května

V pondělí 10. května čeká Česko další vlna rozvolnění. Otevřou například obchody, mírnější pravidla budou platit také pro nošení roušek.

Obchody

Od pondělí 10. května otevře zbytek maloobchodu. Povinné budou v provozovnách respirátory, platit bude také pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních.

Služby

Obnovit provoz budou moci opravny obuvi, hodinářství, autobazary, autosalony, fotografické služby, lanovky, střelnice, solária, hodinářství, zlatnictví, truhlářství či služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu. Své pobočky budou moci otevřít také cestovní kanceláře a agentury, kopírovací centra, zastavárny i opravny hudebních nástrojů. Rozjet se budou moci lanovky a vleky. Bude umožněno konání veletrhů a výstav, přičemž budou povinné dvoumetrové rozestupy a 15 metrů čtverečních na osoby. Zavřené ale stále zůstávají například bazény, fitness centra, dále pak restaurace, bary a ubytovací služby. Svateb a pohřbů se bude moci nově účastnit 30 lidí.

Školy

Od 10. května se otevře 2. stupeň základních škol navíc také v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském, Zlínském, Jihočeském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Tam se také do školek vrátí všechny děti. Nyní jsou školky a základní školy na 2. stupni otevřené již v  Karlovarském, Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze.

Roušky

Od pondělí 10. května bude také nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách již jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Nebude tak již povinná na ulici, pokud jde po ní člověk sám.

Zpracoval Rudolf Hruboň