Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen; Foto: Evropský parlament / Wikimedia Commons

Zahraniční

PŘEDSTAVITELÉ EU BUDOU VÍCE UTRÁCET za soukromé tryskáče

Evropská unie patří mezi instituce, které bojují za snížení emisí, aby tím zmírnily dopad klimatických změn. I proto sklidilo kritiku rozhodnutí nejvyšších bruselských činitelů, kteří si zvedli finanční limity na cesty soukromými letadly, uvedl server Politico (viz ZDE).

Navýšení výdajů až o 26 procent

V příštích čtyřech letech budou mít na tzv. „letecké taxi“ představitelé EU k dispozici až 13,5 milionu eur (zhruba 343 milionů korun). Nový kontrakt, který pokrývá lety členů Evropské komise, europarlamentu, Rady Evropy a služeb pro vnější činnost, nahradí aktuální pětiletou smlouvu, která končí letošní rok a podle níž mohli činitelé utratit maximálně 10,71 milionu eur (přibližně 272 milionů korun). Schválené navýšení výdajů tedy činí až 26%, a to v době koronavirové krize. Politico připomíná souvislost s načasováním kontraktu. V červenci totiž Evropská komise představila klimatický balíček, který má za cíl snížit emise oxidu uhličitého o 55 procent do roku 2030. Letecká doprava je přitom výrazným zdrojem škodlivých emisí.

Nejvyšší představitelé EU létají rádi

Klimatický balíček se nejvíce dotkne sektoru dopravy. Ve srovnání s rokem 1990 plánuje EU v tomto sektoru snížení emisí o 90 procent do požadovaného roku 2050. Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyenová letěla v loňském roce soukromým tryskáčem šestkrát, v letošním roce již osmkrát. Více létají šéfové Rady Evropy. Charles Michel v letošním roce uskutečnil 15 letů, předloni ale šéfové Rady Evropy letěli sedmadvacetkrát. Až do listopadu roku 2019 šly tyto lety za Donaldem Tuskem. Evropská komise uvedla, že lety soukromými tryskáči jsou k dispozici údajně pouze za výjimečných situací nebo pokud není k dispozici komerční let.

Zpracoval Rudolf Hruboň