Zdeněk Pohlreich; Foto: Uživatelský profil Z. Pohlreicha na sociální síti

Zdeněk Pohlreich; Foto: Uživatelský profil Z. Pohlreicha na sociální síti

Domácí

PŘEDNOSTNÍ OČKOVÁNÍ vlivných lidí se rozmáhá. Dalším je Pohlreich

Dalším vlivným člověkem, který si zařídil přednostní očkování, je známý kuchař Zdeněk Pohlreich. Odhalil to ve svém článku server Seznam Zprávy (viz ZDE).

Nepatří mezi lidi s přednostním nárokem

Restauratér a televizní kuchař Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti koronaviru, ačkoli nepatří k lidem s přednostním nárokem na očkování. Podle nemocnice prý dostal jako náhradník jednu ze zbytkových dávek, pro které by jinak nebylo uplatnění. V systému pro registraci k očkování přitom čekají na vakcínu statisíce seniorů starších 80 let, kteří patří k nejohroženější skupině obyvatel. „Absurdní, naprosto absurdní,” reagoval arogantně Pohlreich na dotaz serveru, zda se nechal očkovat. Pohlreich pro VFN zajišťoval stravování. Podle vyjádření nemocnice bylo zajišťování stravování pro VFN jedním z důvodů, jak se Pohlreich k přednostní vakcíně dostal.

Podivný seznam “náhradníků”

Nemocnice podle její mluvčí v první fázi očkování připravila takzvaný seznam náhradníků, kteří se mohli očkovat, pokud zbyly dávky vakcín. „Vytvářeli jsme vlastní seznamy, kde byli zdravotníci z první linie, kteří se dostávají do kontaktu s COVIDovými pacienty, ale vše se rozbíhalo volněji a seznamy nebyly plné ze strany našich zdravotníků,” uvedla. Pohlreich o zapsání na seznam projevil velký zájem. Nemocnice mu pak zavolala, když dávka zbyla. Šéf VFN David Feltl dříve uvedl, že na seznam náhradníků pro očkování se mohli dostat lidé, kterým je alespoň 65 let. Pohlreichovi je ale pouze 63. Nyní už nemocnice podle Feltla lidi ze seznamu náhradníků údajně neočkuje, protože všechny vakcíny míří prý jenom ke zdravotníkům a lidem nad 80 let.

Seznam přednostně očkovaných roste

Vakcínu proti koronaviru dostal bez toho, aby patřil do prioritní skupiny pro očkování, například také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Kvůli přednostnímu očkování podal na vysoké úředníky trestní oznámení, které ve čtvrtek doputovalo na Vrchní státní zastupitelství v Praze, brněnský spolek Moravský ombudsman. Oznámení směřuje mimo Kabátka také proti již bývalému šéfovi Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Pavlu Březovskému, krajskému radnímu pro zdravotnictví v Hradci Králové Zdeňku Finkovi či řediteli nemocnice v Českém Krumlově Jindřichu Floriánovi.

Zpracoval Rudolf Hruboň