Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek; Foto: David Sedlecký, OISV, Wikimedia Commons

Andrej Babiš, Jaroslav Faltýnek; Foto: David Sedlecký, OISV, Wikimedia Commons

Domácí

ČAPÍ HNÍZDO: Před rokem byli poprvé vydáni Babiš a Faltýnek

Před rokem, 6. září 2017, byli poprvé vydáni Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání v tzv. kauze Čapí hnízdo Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek.

Kauza Čapí hnízdo

Česká republika se potýká s touto kauzou již více než 3 roky. Podnětem se stalo anonymní trestní oznámení z roku 2015, na základě kterého začala policie vyšetřovat okolnosti majetkových převodů a čerpání evropských dotací na projekt rekonstrukce bývalého statku na rekreační areál.

Politické pozadí

Od začátku provází kauzu spousta kontroverzních okolností. Trestní oznámení bylo podáno spoustu let po tom, kdy mělo k dotačnímu podvodu dojít. Shodou okolností v době sílící podpory Andreje Babiše a jeho hnutí ANO na domácí politické scéně. Kauza byla také zneužita politickými protivníky Babiše k pokusům o jeho dehonestaci a poškození hnutí ANO v parlamentních volbách na podzim loňského roku.

Pochybný vyšetřovatel

Vyšetřovatelem kauzy byl ustanoven kontroverzní policista Pavel Nevtípil, který selhal v jiném důležitém případu kolem tiskárny Neograph (viz ZDE). Nevtípil je důvodně podezřelý, že svým špatným postupem při vyšetřování uvedené kauzy umožnil zcizení firmy lidem spojeným s nechvalně známým kmotrem Ivo Rittigem.

Žádost o vydání

Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání v době, kdy do konce jejich poslaneckého mandátu zbývaly jen desítky dnů a kdy bylo velmi pravděpodobné, že imunitu získají opět po říjnových volbách. Nelze se tedy ubránit pocitu, že toto vydání mělo posloužit pouze jako divadlo pro voliče a poškodit v jejich očích hnutí ANO.

Co se stalo od té doby

Další postup policie a státního zástupce v tomto případu je již velmi diskutabilní. Museli požádat o opětovné vydání obou poslanců, ke kterému došlo v lednu tohoto roku. Dalším (a zatím posledním veřejně známým) krokem státního zástupce Jaroslava Šarocha je zrušení trestního stíhání Jaroslava Faltýnka a některých dalších původně trestně stíhaných, ke kterému došlo již v květnu.

Neschopnost nebo záměr?

To, že se od té doby v kauze nic neděje, může znamenat, že se vyšetřovatel spolu se státním zástupcem dostali do situace, že jim shromážděné doklady stále nestačí pro vznesení obvinění. Po více než 3 letech vyšetřování by to byl chabý výsledek jejich práce.

Liknavost může být také záměrná a obvinění bude vzneseno v okamžiku, kdy se to bude hodit v nějaké nové dehonestační kampani vůči Andreji Babišovi. Následující týdny a měsíce by měly přinést rozuzlení…

Rudolf Hruboň