Ilustrační foto: Javed Anees / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Javed Anees / Wikimedia Commons

Domácí

PRAŽSKÉ NEMOCNICE jsou již téměř zaplněny, budou vyhrazena další lůžka

Pražské nemocnice jsou připraveny pro nemocné s COVIDem-19 vyhradit další lůžka. ČTK to sdělili mluvčí jednotlivých nemocnic. Aktuální kapacity nemocnice hlásí na dispečink intenzivní péče, který je součástí chytré karantény, dvakrát denně.

Kapacita infekční a plicní kliniky nemocnice Na Bulovce je zaplněná z 80 procent. Hospitalizováno je 29 lidí a nemocnice je připravena ji navýšit dvojnásobně až trojnásobně. Na jaře nemocnice plánovala při maximálním omezení ostatní péče až 200 lůžek.

Ve VFN je aktuálně 17 hospitalizovaných, pět z nich je ve vážném stavu a dva potřebují navíc mimotělní okysličování plic přístrojem ECMO. V rámci Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny je k dispozici 23 lůžek resuscitační péče. Z nich 19 má k dispozici umělou plicní ventilaci a šest ECMO.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady aktuálně léčí 29 pacientů s COVIDem-19, 14 z nich potřebuje intenzivní péči a čtyři umělou plicní ventilaci.

O třicítku pacientů pečují lékaři v Thomayerově nemocnici v Praze. Pět pacientů v těžkém stavu je na klinice ARO. Lidé ve středně těžkém stavu vyžadující oxygenoterapii se léčí na plicní klinice. Celkem 12 z nich je v současné době podávaný lék Remdesivir.

Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík uvedl, že při páteční videokonferenci ředitelů nemocnic měla většina nemocnic kolem dvaceti hospitalizovaných a pět ve vážném stavu. „Těchto 16 velkých nemocnic disponuje tisíci lůžky a všechny jsou připraveny brát COVIDové pacienty,“ uvedl Ludvík.

V současné době je v celé ČR hospitalizováno přes 500 lidí. Celkově potřebovalo nemocniční péči asi 2700 z více než 50.000 pozitivně testovaných. U většiny lidí má nákaza mírný průběh bez závažných příznaků a léčí se v domácí izolaci. Lékaři ale upozorňují, že i po vyléčení mají někteří problémy s dýcháním nebo funkcí plic.

Zpracoval Rudolf Hruboň