Dobrovolníci čistí sochu maršála Koněva, kterou znečistili vandalové; Foto: Facebookový profil Žarko Raptor Jovanovič

Dobrovolníci čistí sochu maršála Koněva, kterou znečistili vandalové; Foto: Facebookový profil Žarko Raptor Jovanovič

Domácí

PRAŽSKÁ KAVÁRNA ZUŘÍ: Zhanobený pomník Koněva očistili dobrovolníci

Skupina několika lidí vyčistila v pátek a v sobotu nápisy na soše maršála Ivana Koněva v Praze 6. Policie je zkontrolovala, ale žádné protiprávní jednání nezjistila.

Městská policie byla přivolána v pátek večer

Čistění započalo již v pátek, kdy večer přijela městská policie (MP) a tvrdila, že byla poslána “úřednicí radnice”, aby zakázala další čištění sochy pod záminkou toho, že prý “pouze radnice Prahy 6 může určit, jak a kým má být socha očištěna.” To zní paradoxně v souvislosti s předchozím prohlášením starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP09), který odmítal nechat sochu očistit.

Další zásah policie v sobotu

Dobrovolníci se nicméně nedali MP zastrašit a vrátili se namísto v sobotu. Policie přijala oznámení o lidech, kteří likvidují nápis na soše kolem jedné hodiny odpoledne. „Hlídka zjistila, že několik osob na místě vyčistilo nápis na soše. Všechny policisté ztotožnili, ale podle prvotních informací se osoby nedopustily žádného protiprávního jednání,“ prohlásil mluvčí policie Jan Rybanský s tím, že nemá informace o tom, že by byla způsobena nějaká škoda.

Pražská kavárna zuří

Na událost ihned zareagovala “hlásná trouba” tzv. “pražské kavárny”, server Forum24 novináře Pavla Šafra, který ihned zveřejnil nenávistný článek, ve kterém nenávistně pomlouvá jednoho ze iniciátorů akce, aktivistu Žarko Raptora Jovanoviče (viz ZDE).

Rudolf Hruboň