Miroslav Kalousek (TOP09) ve Sněmovně; Foto: Repro video

Miroslav Kalousek (TOP09) ve Sněmovně; Foto: Repro video

Domácí

PRAVICE ZABLOKOVALA mimořádných 5 tisíc pro penzisty, letos je už nedostanou

Pravicová opozice, konkrétně ODS a TOP 09, vetovala ve Sněmovně žádost vlády posvětit ve zrychleném režimu návrh na mimořádný a jednorázový příspěvek důchodcům ve výši pěti tisíc korun. Fakticky to znamená, že tento příspěvek důchodci už letos nedostanou.

Údajně nezodpovědný návrh

Předseda poslanecké frakce TOP 09 Miroslav Kalousek vetování návrhu hájil tím, že je rozpočtově neodpovědný. Je vcelku očekávatelné, jaká bude reakce vládních stran. Opoziční manévr, kvůli kterému nepůjde návrh projednat ve zrychleném řízení, což byl základní předpoklad k tomu, aby penzisté tyto peníze dostali ještě letos, bude označovat za asociální. Ostatně v podobném tónu reagovala na manévr TOP 09 a ODS poslankyně Jana Pastuchová z hnutí ANO, která navrhla zkrácení projednávaného bodu ve výborech o třicet dnů. Opozice už předtím zase návrh kritizovala s tím, že jde o populistický předvolební dáreček, údajné rouškovné.

Příspěvek jako kompenzace inflace

“Milion starobních důchodců má důchod pod čtrnáct tisíc korun měsíčně,“ reagovala už dříve na kritiku opozice ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Ve svém úvodním slovu pak zdůraznila, že je návrh pro vládu absolutní priorita. Podle Maláčové zároveň návrh na zavedení jednorázového příspěvku ve výši pěti tisíc korun pro všechny pobíratele důchodů, které plánovala vláda vyplatit ještě letos v prosinci, není populistický krok. „Je to kompenzace inflace, která v posledních dvanácti měsících roste nevídaným způsobem a roste nejvíce od roku 2012,“ vysvětlila ministryně.

Zdroj: Info.cz

Zpracoval Rudolf Hruboň