Ilustrační foto: Mikhail Evstafiev / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mikhail Evstafiev / Wikimedia Commons

Domácí

PRAHU ZAPLAVUJÍ ROMOVÉ z Ukrajiny. Magistrát situaci nezvládá

Každým dnem přibývá v Praze několik set romských uprchlíků, kteří tvrdí, že jsou z Ukrajiny a žádají od českého státu sociální dávky. Příval uprchlíků z Ukrajiny už infrastruktura Prahy nezvládá.

Problém by měla řešit vláda

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) proto očekává, že se vzniklou situací začne něco dělat premiér Petr Fiala (ODS). V pořadu K věci na CNN Prima NEWS se do ministerského předsedy pustil s tím, že řeší jen špičku ledovce. V hlavním městě je přitom nedostatek bytů i škol, což je podle hejtmanů celorepublikový problém. „Přetížení škol, školek a bydlení bylo napjaté už před válkou, teď se to ještě víc zhoršuje,“ uvedl Hřib v pořadu K věci. Od svého nástupu do funkce primátora se prý snaží tyto problémy eliminovat.

Má vzniknout stanový tábor

Hřib prý očekával, že Fiala začne lépe pomoc koordinovat. „Není to jen jeden resort, je to otázka výplaty dávek. Docházejí mechanismy, jak docílit přesunu z jiných regionů, ale s tím musí přijít vláda,“ podotkl dále. Do metropole totiž míří největší počet uprchlíků. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že kvůli situaci na pražském hlavním nádraží vznikne dočasné přístřeší se zázemím, aby lidé nespali na chodbách. Informaci potvrdil i Hřib: „Měla by se vytvořit nouzová přístřeší stanového tábora,” dodal. Dodal také, že jde o globální problém, který bude mít dopady i na místní obyvatele.

Přeplněné hlavní nádraží

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí. Děti uprchlíků pobíhají přes den po nádraží a obtěžují cestující. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal o pomoc státní Správu uprchlických zařízení.

Zpracoval Rudolf Hruboň