Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

PRAHA: Za průjezd města se bude platit mýtné

Ačkoliv vedení Prahy za dva a půl roku na radnici výrazně nepokročilo ve stavbě pražských okruhů či linky metra D, schválilo si vizi na zavedení mýtného za vjezd do centra. Upozornil na to server CNN Prima News (viz ZDE).

Zavedení mýta je prý nevyhnutelné

Podle současného náměstka pro životní prostředí Petra Hlubučka (STAN) je zpoplatnění prý nevyhnutelné a je třeba ho vnímat jako součást balíku opatření, který má v důsledku vést ke “zlepšení klimatu v hlavním městě.” Dlouhodobě říkám, že zavedení mýta je v Praze nevyhnutelné. Mělo by to být progresivní a hlavním cílem by měla být ochrana klimatu a ne přisypávání peněz do rozpočtu města. Pokud projíždím centrem města třeba trabantem, tak zaplatím hodně a pokud třeba elektromobilem, tak neznečišťují ovzduší a nezaplatím nic,“ tvrdí Hlubuček.

Zatím chybí možnost Prahu objet

Kolik přesně by si řidiči starších automobilů měli připlatit, zatím jasné není. Shoda panuje na tom, že v souvislosti s mýtem musí dojít k posunu ve stavbě vnitřního i vnějšího pražského okruhu. Už jen proto, aby bylo možné město vůbec nějak objet. Dosud totiž řidiči musí Prahou projet, protože adekvátní objízdná trasa především na severu města chybí. Aktuálně ale stále probíhá debata nad výkupem pozemků pro část pražského okruhu a stavba metra D je zatím pouze ve fázi geologického průzkumu.

Rozhodnutí navzdory proklamacím

Debatu o zavedení mýta vede současné vedení města od roku 2019. Tehdy například Piráti i Praha sobě důrazně varovali před tím, že zavedení mýta není možné bez další infrastruktury. I přesto, že stále není, nyní ale celý plán rada odklepla. To, zda a za jakých okolností bude skutečně zavedeno, tak závisí na tom, kdo do vedení Prahy usedne za rok po příštích volbách.

Zpracoval Rudolf Hruboň