Vakcíny firmy AstraZeneca; Foto: Agência Brasília / Wikimedia Commons

Vakcíny firmy AstraZeneca; Foto: Agência Brasília / Wikimedia Commons

Domácí

PRAHA uvažovala o nákupu vakcín AstraZeneca od překupníka. Za zády vlády

Vedení pražského magistrátu dostalo nabídku od českého překupníka na nákup čtyř set tisíc vakcín od AstraZenecy. Stejnou vakcínu se při tom nedaří do Česka dodat v domluvených počtech. Podle webu Seznam Zprávy radní nabídku odmítli mimo jiné proto, že nechtěli obcházet stát (viz ZDE).

Lékárna z Vinohrad

Zatímco britsko-švédská společnost AstraZeneca snížila dodávky vakcín do Evropy, takže do Česka dorazí jen dvacet tisíc místo avizovaných sto tisíc, pražský magistrát by se mohl podle zjištění serveru dostat ke značnému množství této vakcíny od překupníka. Zdravotnická distribuční firma Fatrade sídlící na Vinohradech nabídla radním dodávku 400 tisíc dávek vakcín od AstraZenecy. Jedna dávka by stála necelých 13 eur a celkem by nákup vyšel na 135 milionů korun s tím, že by vakcíny mohly do Prahy dorazit tři týdny po objednání. Nabídkou se o víkendu zabývala magistrátní koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil (TOP 09 a STAN), ale na pondělní jednání radních ji nakonec nezařadila.

Marvanová to odmítla

„Dovézt sem vakcíny je problém i pro stát… Takže by mě zajímalo, když se jedná o takovém obchodu, zda se musí jednat se státem, s ministerstvem zdravotnictví, se Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Nezaregistrovala jsem jejich kladná stanoviska, takže pro mě je toto vyloučené. Vidíme tu rizika, nemůžeme to udělat mimo systém, nemít to schválené a aplikovat to na obyvatelích a ještě to nabízet jiným krajům. To nepřipadá v úvahu, bohužel se ten tisk takto schválit nedá,“ řekla podle serveru Seznam Zprávy na nahrávce z porady Hana Marvanová (TOP 09 a STAN).

Nabídku prosazuje Praha Sobě

Podle šéfa uskupení Praha Sobě Jana Čižinského by radní s nabídkou souhlasili, pokud by byly dodrženy tři podmínky – že by šlo o spolupráci všech krajů, nákup by byl v souladu se státem a AstraZeneca by o nabídce firmy Fatrade věděla. K nabídce se firma Fatrade nechtěla vyjadřovat a žádnou reakci se serveru nepodařilo zjistit ani od českého zastoupení AstraZenecy. Očkování vakcínami AstraZeneca ale v posledních dnech pozastavilo již šest zemí pro podezření na nežádoucí vedlejší účinky. Lékaři objevili několik závažných případů krevních sraženin u lidí, jimž byla nedávno vakcína podána.

Zpracoval Rudolf Hruboň