Ilustrační foto: Jan Pecka / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Jan Pecka / Wikimedia Commons

Domácí

PRAHA plánuje výrazně zdražit kupon na MHD

Praha plánuje zdražit roční kupon na MHD o téměř 2000 korun. Připlatit by si měli lidé i za parkovné. Informoval o tom deník E15.

Propad příjmů z důvodu koronaviru

Důvodem ke zdražení je prý výpadek příjmů z prodeje jízdného kvůli koronaviru. Podle radní Hany Marvanové (STAN) návrh na zdražení přednesl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) na výjezdním zasedání ve Škvorci, které proběhlo v uplynulém týdnu.

Tužíme vztahy na výjezdním zasedání rady a dobrá nálada nám tady rozhodně nechybí. ?Jak užíváte léto vy?

Zveřejnil(a) Zdeněk Hřib – primátor Prahy dne Úterý 14. července 2020

Výši zdražení Scheinherr sám veřejně nezmínil, podle Marvanové by ale roční kupon, který dnes stojí 3650 korun, mohl stát až 5400 korun.

Ředitel dopravního podniku se distancuje

Generální ředitel DPP Petr Witowski na dotaz ohledně důvodů zdražení reagoval stroze, že nastavení cen prý není v gesci podniku. „Rozhoduje o něm čistě hlavní město Praha,” uvedl pokrytecky Witowski. Přitom hospodaření dopravního podniku je základem pro finanční požadavky na městský rozpočet. Marvanová uvedla, že ona sama pro zdražení není. Nevidím žádné úspory v činnosti DPP, vidím naopak nárůst peněz na právní služby, posudky a nevidím snahu hledat rezervy. Těžko to Pražanům vysvětlíme,” doplnila s tím, že o tom ještě bude muset jednat klub Spojených sil pro Prahu, za něž je v radě.

Za Krnáčové (ANO) se kupon zlevnil

Už v minulosti se uvažovalo o tom, že by roční kupon mohl stát i přes pět tisíc, nakonec ale k tak velkému zdražení nedošlo. V roce 2015 ještě za předchozí primátorky Adriany Krnáčové (ANO) pak Praha snížila cenu z 4750 na současných 3650, na základě čehož stoupl počet cestujících využívajících v Praze hromadnou dopravu. Nyní se kritici návrhu současné pražské koalice obávají, že počet platících cestujících klesne a zahustí se opět již tak přetížená pražská silniční doprava.

Rudolf Hruboň