Prague Pride; Foto: Prague Pride / Wikimedia Commons

Prague Pride; Foto: Prague Pride / Wikimedia Commons

Domácí

PRAHA: Festival Prague Pride dostane opět dotaci. Tentokrát 650 tisíc

Pořadatelé festivalu Prague Pride dostanou od hlavního města dotaci 650.000 korun. Rozhodli o tom v týdnu pražští zastupitelé. Částku zastupitelé přidělili až na podruhé. Poprvé o ní jednali na březnovém zasedání, ale o přidělení tehdy nerozhodli.

Kritika přidělení peněz

Přidělení peněz kritizoval například koaliční zastupitel Jan Wolf (KDU-ČSL) a výši částky zastupitelé opozičních ODS a ANO. „Máme duben, v březnu jsme tady tuto akci měli, dali jsme o ní hlasovat, a neprošla. Když neprojde dnes, tak budeme o ní hlasovat v květnu. Když neprojde, budeme o ní hlasovat v červnu…“ řekl. Rovněž uvedl, že v průvodu jsou vždy zástupci Pirátů, kteří si tak podle něj budou dva měsíce před volbami do Sněmovny dělat předvolební kampaň. To odmítly pirátské zastupitelky Eva Horáková a Aneta Heidlová.

Primátor Hřib dotaci obhajuje

„Schválili jsme dotaci na Prague Pride. Ne na průvod, ale na související celotýdenní osvětový a vzdělávací program předtím. Kvůli Prague Pride přijíždí do Prahy desetitisíce lidí a konzumují služby. Podporujeme tak obnovu ekonomiky po COVIDu. Vyplatí se to i prodejcům sushi setů. Odbornými hodnotiteli doporučený grant na podporu cestovního ruchu ve výši 650 tisíc Kč je letos nižší než v minulých letech, protože rozpočet města prošel intenzivními škrty. Nicméně stále u této akce má podpora města ve výsledku jeden z nejlepších poměrů cena-výkon,“ tvrdí Hřib.

Stane se primátor prodejcem sushi setů?

To se však nelíbí mnohým Pražanům a dávají to primátorovi na jeho twitterovém účtu jasně najevo. Ptají se jej například, jak je možné, že se v době koronakrize rozdávají peníze na festival v tak vysoké sumě, když jde jen o on-line verzi. Další tvrdí, že si tak kupují voliče, nebo že si tak opětovně dělají volební kampaň. Těžko je uvěřitelné i to, že sem díky festivalu má přijet hodně turistů, když se nesmí volně cestovat vzhledem k pandemii a v létě zjevně situace nebude celosvětově i celoevropsky jiná. Nejvíce však zaujala primátorova poznámka o tom, že se to „vyplatí prodejcům sushi setů“. “Takže pokud chcete vydělat, staňte se prodejcem sushi setů a nebo si zažádejte o dotaci na on-line festival. Třeba vám ji magistrát přiklepne. Například dotaci na on-line festival sushi setů,” píší primátorovi nespokojení Pražané.

Zpracoval Rudolf Hruboň