Prague Pride; Foto: Prague Pride / Wikimedia Commons

Prague Pride; Foto: Prague Pride / Wikimedia Commons

Domácí

PRAGUE PRIDE: Testy na AIDS či syfilis byly v několika případech pozitivní

Česká společnost AIDS pomoc (ČSAP) během letošního týdne Prague Pride provedla 2308 testů u 861 lidí. K ověření diagnózy poté odeslali 14 vzorků z toho čtyři vzorky na HIV a deset případů na syfilis.

Pohlavně přenosné nemoci na vzestupu

U HIV je to stejný počet jako v předchozím roce, u syfilis je to o pět více. Dále byly odhaleny dva případy žloutenky B a tři případy žloutenky C. Za ČSAP to dnes ČTK sdělila Markéta Kuklová. Zdravotníci provedli 852 testů na HIV, 748 na syfilis a 265 na žloutenku typu B a 443 na žloutenku typu C. “Zatím nejsou vyhodnoceny laboratorní testy z ordinací Domu světla – ty budeme znát v průběhu následujících dnů. V případě potvrzení HIV+ výsledků čeká nové pacienty zahájení léčby,” uvedl ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc Jiří Pavlát.

AIDS je stále nevyléčitelnou nemocí

HIV je nevyléčitelná infekce, ale správné a pravidelné užívání HIV antiretrovirotik sníží hladinu HIV v těle na nezjistitelnou úroveň a zabrání přenosu viru na sexuální partnery, dodal. V Česku podle statistiky k 30. červnu žilo 3488 HIV pozitivních osob, z toho 3010 mužů. U 653 pacientů propuklo onemocnění AIDS a tomuto onemocnění podlehlo 307 lidí, z toho bylo 250 mužů a 57 žen.

Rudolf Hruboň