Pracovnice laboratoře v uhelném dole na Ukrajině, které drží hladovku; Foto: kvpu.org.ua

Pracovnice laboratoře v uhelném dole na Ukrajině, které drží hladovku; Foto: kvpu.org.ua

Zahraniční

KRIZE: Pracovnice ukrajinského dolu drží hladovku kvůli nevyplaceným mzdám

V laboratoři uhelného dolu Kurachovskaja na Ukrajině drží již osmý den několik pracovnic hladovku kvůli nevyplaceným mzdám. Píše se o tom na webových stránkách Konfederace svobodných odborových svazů Ukrajiny (viz ZDE).

Návštěva z OBSE

Ženy nyní navštívila delegace OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) aby se pokusila zjistit, co přivedlo ženy k tomuto zoufalému kroku. Zaměstnankyně držící hladovku je informovaly, že již několik týdnů neobdržely v tomto státním podniku žádnou mzdu. Členové delegace OBSE ženy ubezpečili, že budou o jejich zoufalé situaci informovat v zahraničí.

Stát dluží horníkům již téměř 200 milionů hřiven

Jak oznámila ukrajinská zpravodajská agentura UNN (viz ZDE), Ministerstvo energetiky a uhelného průmyslu Ukrajiny uvedlo, že ukrajinské státní podniky těžící uhlí dluží horníkům na mzdách v celé zemi již téměř 200 milionů hřiven (aktuálně skoro 160 milionů českých korun).

Země je ve vleklé ekonomické krizi

Obyvatelé Ukrajiny se potýkají od prozápadního převratu v roce 2014 s poklesem ekonomiky a snižováním životní úrovně. V mnohých městech jsou během probíhající zimy problémy s dostatečným vytápěním. Země dosud nezbankrotovala jenom kvůli obrovským finančním injekcím, které dostává od Mezinárodního měnového fondu. Pomoc je oficiálně prezentována ve formě půjček, ale ekonomičtí odborníci se obávají, že Ukrajina nebude schopná nikdy tyto dluhy splatit. Většina této pomoci se k obyvatelům vůbec nedostane, neboť je rozkrádána oligarchickými klany spojenými s prezidentem Porošenkem.

Rudolf Hruboň