Záběr na hořící katedrálu v Nantes; Reprofoto: Twitter @JnoelValentin

Záběr na hořící katedrálu v Nantes; Reprofoto: Twitter @JnoelValentin

Zahraniční

POŽÁR: Ve Francii opět hořela katedrála. Tentokrát v Nantes

V západofrancouzském Nantes hořela katedrála svatého Petra a Pavla z 15. století. Oheň vypukl v sobotu ráno, jak oznámili na Twitteru hasiči. Gotická stavba, která je od roku 1862 chráněnou historickou památkou, je sídlem nanteských biskupů.

Požár není zatím pod kontrolou

„Požár není pod kontrolou, stále postupuje. Je to skutečný velký požár,“ citovala stanice France24 místní hasiče. K požáru byli přivoláni krátce před 8.00. Kropí mimo jiné zdi katedrály, aby zabránili šíření plamenů. Jak ukazují videa na sociálních sítích, zvenčí jsou vidět plameny a z okna umístěného mezi věžemi kostela se valí dým.

Vyšetřování ukazuje na žhářství

Podle France Info policie uzavřela celou čtvrť, aby zabránila shromažďování případným davům přihlížejících. Zcela zničeny jsou 400-leté varhany, značně poškozené je původní barevné okno katedrály. Podle šéfa hasičů Laurenta Ferlaye byly nejhůře zasaženy velké katedrální varhany. Podstavec, na němž stojí, je prý velmi nestabilní a mohl by se zřítit, řekl Ferlay zástupcům médií před katedrálou. Prokurátor preferuje jako vznik požáru žhářství, neboť byla zjištěna tři ohniska. Požár také vyvolává vzpomínky na obdobný loňský požár katedrály Notre Dame v Paříži.

Rudolf Hruboň