Desinfekce železničních vagonů v Portugalsku; Foto: CP - Comboios de Portugal / Wikimedia Commons

Desinfekce železničních vagonů v Portugalsku; Foto: CP - Comboios de Portugal / Wikimedia Commons

Zahraniční

PORTUGALSKO z nejhoršího na špici za necelé dva měsíce. Jde to

V lednu bylo nejhorší, v polovině března už je premiantem. Portugalci dva měsíce poctivě dodržovali nařízená opatření a nyní tak vláda začíná s lehkým rozvolňováním. Upozorňuje na to článek na serveru Novinky (viz ZDE).

„Krůček po krůčku, musíme být obezřetní“

Ještě na konci ledna v počtu nakažených předčilo Portugalsko i Českou republiku. Zato nyní má Portugalsko 125,62 nakažených na 100 tisíc obyvatel ve 14denním sledovacím období, a je tak třetí nejlepší v Evropě. Zatímco v Česku se situace zlepšila jen nepatrně, Portugalsko od pondělí znovu otevírá školky a základní školy (s podmínkou testování). Fungovat mohou také kadeřnictví a další zkrášlovací salony, knihkupectví, knihovny či autoprodejny. „Krůček po krůčku můžeme začít rozvolňovat, ale musíme postupovat obezřetně. Nechceme zvyšovat riziko nákazy,“ řekl na tiskové konferenci premiér António Costa.

Zodpovědnější chování

Pokles případů v Portugalsku je o to zajímavější, že v zemi platila stejná opatření jako v České republice. Nad jejich rámec přikročilo Portugalsko dříve jen k víkendové uzávěře okresů. Podle Čechů žijících v Portugalsku však místní důsledněji dodržovali nařízená opatření a roušky nosili i v místech, kde to nebylo třeba. Český velvyslanec Petr Šelepa už dříve Novinkám řekl, že za důsledným chováním Portugalců je hospodářská krize z minulého desetiletí, kterou si občané velmi dobře pamatují. „Obava z dalšího rozvratu státních financí je možná vede i k ochraně vlastního zdraví, jestliže má být ochrana vlastního zdraví tou cestou, jak pomoci ochránit i ekonomiku země,“ uvedl Šelepa.

Zpracoval Rudolf Hruboň