Mercedes-Benz S600 Guard (2014); Foto: Mercedes-Benz

Mercedes-Benz S600 Guard (2014); Foto: Mercedes-Benz

Zahraniční

POKRYTECTVÍ: Porošenko si pořídil luxusní limuzíny zatímco lidé na Ukrajině mrznou

Ukrajinská prezidentská kancelář aktuálně oznámila, že prezident Porošenko nechal zakoupit pro své potřeby dva exempláře Mercedesu-Benz S600 Guard. Každý z nich měl vyjít na 750 tisíc dolarů (cca 17,1 milionu korun), jak píše server Autoforum.cz (viz ZDE). A to v situaci, kdy země nemá ani peníze na topení.

Výjimečný vůz

Model S600 Guard je vůz, který se pyšní 5 až 8 milimetrů tlustými neprůstřelnými pláty oceli instalovanými pod karoserií. V případě dveří lze počítat s keramickými panely, zatímco okna dostala polykarbonátovou vrstvu.

Pamatováno bylo rovněž na střechu, stejně jako podvozek, který díky pancéřování zvládá odolat i ručním granátům. Ochrana karoserie je certifikována na úrovni VR9, skrze ni tedy neprojdou žádné projektily z ručních zbraní. Snad nejdůležitější ale je, zejména za situace, kdy vztahy mezi Kyjevem a Moskvou jsou opravdu vyhrocené, že limuzína dokáže odolat také puškám ostřelovačů. I když ti se nesmí trefit dvakrát do téhož místa.

Aby toho nebylo málo, máme tu speciální pneumatiky Michelin PAX, jež i pro průstřelu zvládají jízdu až osmdesátikilometrovým tempem. Hliníkové komponenty podvozku pak byly nahrazeny ocelovými, vzadu navíc přibyl dodatečný stabilizátor. Hmotnost pancéřované limuzíny tak narostla na 4,3 tuny, kvůli čemuž došlo na posílení brzd. Proměnou tak neprošel jen dvanáctiválec s 530 koňmi, s nímž třícípá hvězda dá stovku za 6,2 sekundy.

Jen u pancíře ovšem nezůstalo, Porošenko tak může počítat se zásobníkem čerstvého vzduchu či venkovními varovnými světly. Stejně jako s nemalým luxusem, dovnitř kupříkladu zamířila exkluzivní černá kůže Porcelain Black. Dále tu máme chladicí box, interkom a další praktické i luxusní prvky.

Země v rozkladu

Ukrajina se od převratu v roce 2014 potýká s vleklou ekonomickou krizí. Před krachem chrání státní finance jen velkorysé injekce Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Západ se evidentně již smířil s tím, že tato finanční podpora ukrajinského režimu je mohutně rozkrádána místními oligarchy za tichého souhlasu prezidenta Porošenka a jeho „věrných“. V této situaci, kdy se k ukrajinským občanům dostává maximálně 20% pomoci, se nelze divit, že počáteční nadšení z Porošenka dávno pominulo a jeho podpora mezi obyvateli se smrskla na pár procent.

Lidé v bytech mrznou

Topná sezóna, která měla začít 15. října, nezačala ve více než deseti městech Ukrajiny, jak píše server Euronews.com (viz ZDE). Naftogaz odmítá dodávat zemní plyn 22 zásobujícím teplárnám kvůli nesplaceným dluhům z minulých let. Za období 2014-2018 se celkový dluh Ukrajinců za veřejné služby zvýšil z 12 miliard na 38 miliard hřiven (přes 31 miliard českých korun).

Protesty proti vládě

Na protest proti situaci s dodávkami tepla obyvatelé města Směla zablokovali silnice vedoucí do Kyjeva. Dne 12. listopadu protestující v městě Krivoj Rog zapálili pneumatiky v blízkosti budovy distribuční společnosti. Další protesty se konaly v Kyjevě a Oděse.

Za krizi s plynem předseda vlády Ukrajiny Volodymyr Grojsman obvinil místní orgány. Opozice obviňuje vládu z krize a politiky zvyšování cen plynu, která se řídí podle pokynů Mezinárodního měnového fondu.

Rudolf Hruboň