Ukrajinský neonacista Dmytro Jaroš; Foto: Wikimedia Commons

Ukrajinský neonacista Dmytro Jaroš; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

PORADCEM VELITELE ukrajinské armády je nechvalně známý neonacista Dmytro Jaroš

Poradcem vrchní velitel ukrajinské armády generála Valerije Zalužného je již delší dobu nechvalně známý ukrajinský neonacista Dmytro Jaroš, bývalý předseda krajně pravicového hnutí Pravý sektor. Uvedl to ve svém článku server Lidovky (viz ZDE).

Nácek a mafián

Jaroš se svými soukmenovci z Pravého sektoru byl jeden z iniciátorů násilností během prozápadního převratu v roce 2014. Později se Pravý sektor zapojil i do organizovaného zločinu. Jaroš se například účastnil vyjednávání v červenci 2015 v Mukačevu mezi příslušníky Pravého sektoru se zločinci, se kterými chtěli vyjednávat o „rozdělení sfér vlivu“ a vymáhání „ochranných poplatků“ ve spojení s pašováním cigaret do zemí Evropské unie.

Vizitka Dmytro Jaroše; Foto: Andrej Timčenko / Wikimedia Commons

Poté, co tehdejší ministr vnitra Arsen Avakov poslal do Mukačeva zvláštní policejní jednotky, vznikla ve městě 11. července přestřelka mezi policií a příslušníky Pravého sektoru. Asi 14 příslušníků Pravého sektoru se tehdy uchýlilo do okolních lesů a chtěli složit své zbraně až poté, když by je k tomu výslovně vyzval vůdce Pravého sektoru Dmytro Jaroš.

Pravý sektor

Pravý sektor je jedno z mnoha neonacistických hnutí působících v současné době na Ukrajině. Uskupení se zformovalo na konci roku 2013 z již existujících organizací, jež se účastnily prozápadních demonstrací v Kyjevě a následně i v dalších městech, zejména na západě Ukrajiny. Hnutí spojuje radikální ukrajinský nacionalismus v tradicích válečného zločince Stepana Bandery a tzv. Ukrajinské povstalecké armády, kteří se v rámci kolaborace s německými nacisty za druhé světové války dopouštěli těch nejtěžších válečných zločinů na Polácích, Ukrajincích a Židech.

Spolupráce s islamisty

Na bojišti v Donbasu Pravý sektor spolupracuje s čečenskými islamistickými dobrovolníky ze skupiny pojmenované po Šejku Mansúrovi. Někteří z těchto Čečenců údajně přijeli na Ukrajinu ze Sýrie a měli být v minulosti součástí skupiny, která provedla teroristický útok na beslanskou školu. S Pravým sektorem je spojuje dle slov jednoho čečenského bojovníka to, že „milují svou vlast a nenávidí Rusy“. Vlajka Pravého sektoru odkazuje na vlajku samostatné Ukrajiny vyhlášenou Stepanem Banderou v roce 1941.

Zdroje: Wikipedia.org (Dmytro Jaroš, Pravý Sektor)

Zpracoval Rudolf Hruboň