Zdeněk Hřib, Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Olga Richterová z Pirátské strany; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Zdeněk Hřib, Jakub Michálek, Ivan Bartoš a Olga Richterová z Pirátské strany; Foto: Aktron / Wikimedia Commons

Domácí

POPULISMUS: Piráti chtějí vyměnit prostituci za obědy

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek ve středu představil návrhy, kterými by se mělo regulovat poskytování sexuálních služeb. Michálek prohlásil, že kdyby stát stanovil pravidla pro prostituci, do státní kasy by na daních údajně přitekla až jedna miliarda korun, která by zaplatila obědy pro 100 tisíc dětí.

Obědy zdarma jsou populismus ČSSD

S návrhem na úhradu školních obědů pro děti přišla před koncem minulého roku ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jana Maláčová. Podařilo se jí tak zviditelnit nejen sebe, ale také svou stranu. Odmítavé reakce přišly nejen z pravicové opozice, ale také z vládního hnutí ANO. Toto populistické gesto může totiž přijít státní rozpočet na několik miliard ročně. To je v situaci, kdy máme stále deficitní rozpočet, na pováženou.

ČSSD jako budoucí partneři Pirátů?

Před několika dny zveřejnili Piráti svou “strategii”, jak porazit Andreje Babiše a jeho hnutí ANO v příštích volbách (viz ZDE). Součástí taktiky je si už nyní připravit vhodné koaliční partnery – právě proto se Piráti například snaží, aby z ČSSD odešli politici, kterým nevěří. “Piráti chtějí ovlivňovat celý sektor politických stran tak, jako to dělají velké firmy,” uvádí autor pirátské strategie Jakub Michálek a hned tento bod dovysvětluje: už teď si chtějí formovat případné koaliční partnery.

Politický handl

Zde je asi možno hledat původ nynějšího návrhu Pirátů. Aby získali rozhodující podporu pro svůj kontroverzní návrh týkající se prostituce, neváhají “vyjít vstříc” spřáteleným sociálním demokratům v prosazení jejich populistického návrhu. Oprávněně očekávají na oplátku podporu jejich návrhu ze strany ČSSD. Používají tak stejné metody politických kšeftů, které ještě nedávno kritizovali u tzv. klasických politických stran.

Rudolf Hruboň