Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

POMPEO V EVROPĚ: Pomluvy, vyhrožování a vměšování

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se při své současné cestě po Evropě drží osvědčeného schématu: pomluvit Rusko, vyhrožovat navštíveným zemím a vměšovat se do jejich vnitřních záležitostí.

V Maďarsku se setkal s odmítnutím

„Nesmíme nechat Putina hloubit rozkol mezi přáteli v NATO,“ prohlásil Pompeo na tiskové konferenci v Maďarsku ve zřejmé reakci na časté kontakty Putina a maďarského premiéra Viktora Orbána. Ministr zahraničí Maďarska Péter Szijjártó ale kritizoval jako „obrovské pokrytectví“ kritiku Ruska ze strany západních zemí, které jinak s Moskvou v energetice čile spolupracují.

Evergreen Huawei

V pondělí Pompeo v Budapešti podle agentury AP také varoval, že Spojené státy by mohly být nuceny omezit některé operace v Evropě, pokud by evropské státy dále obchodovaly s čínským výrobcem telekomunikačního zařízení Huawei. Společnost Huawei Technologies má v plánu vybudovat v Maďarsku evropské logistické centrum.

Strašák Rusko

Podle Pompea se Rusko snaží údajně podkopávat svobodu ve světě a Čína potlačuje lidská práva a zvyšuje svůj vliv v zahraničí. Pompeo to řekl v úterý v Bratislavě.„Uvědomujeme si, jakou agresivní roli stále sehrává Rusko v tomto regionu. Velmi jasně to vidíme na Ukrajině, kde pokračuje nezákonná anexe,“ tvrdil dále Pompeo.

-rh-