Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

POMPEO: USA se snaží změnit režim nejen ve Venezuele, ale také v Nikaragui a na Kubě

Spojené státy se snaží změnit režim nejen ve Venezuele, ale také v Nikaragui a na Kubě. Uvedl to americký ministr zahraničí Michael Pompeo v rozhovoru se zpravodajským portálem Telemundo, jehož text byl v pátek rozeslán tiskovou službou ministerstva zahraničí.

Děláme to a budeme to dělat

“Ano, Trumpova prezidentská administrativa to dělá a bude nadále dělat nejen ve Venezuele, ale samozřejmě také v Nikaragui a na Kubě,” odpověděl Pompeo, když byl dotázán, zda Spojené státy hodlají “přijmout opatření proti nedemokratickým režimům také v Nikaragui a na Kubě.”

“To je zřejmé z našich politik, které se liší od politik předchozích administrací. Uvědomujeme si, že tyto vlády jsou kruté vůči svým vlastním lidem, představují skutečnou hrozbu: ohrožení bezpečnosti lidí, ohrožení jednotlivce, zbavují lidi základních svobod” přesvědčoval novináře Pompeo.

Lidé to tak údajně chtějí

“Spojené státy pod vedením prezidenta Trumpa usilovně pracují na tom, aby se zajistilo, že nejen ve Venezuele, ale také v každé z těchto dvou dalších zemí budou pro tyto národy dosaženy pozitivní výsledky,” uvedl ministr zahraničí. “Lidé musí stát v čele těchto snah a jsem přesvědčen, že to lidé také chtějí. “Američané je budou podporovat,” uvedl Pompeo.

„Doufám, že v každé z těchto zemí občané pochopili, že jho autoritářství, které na ně bylo uloženo, není nutné, <…>, a že mohou mít jiný život závisející na jejich úsilí, jejich dobré vůli a že mohou usilovat o dosažení lepších politických rozhodnutí, a to jak ve Venezuele, tak v Nikaragui a na Kubě,” odpověděl Pompeo na otázku, zda doufá v “dominový efekt v tomto regionu po událostech ve Venezuele.”

Rudolf Hruboň